ASTM طبق استاندارد A36-212((85)) و EN IO225 تجزیه و تحلیل فرآیند خوردگی فولادهای دریایی
Astm standardına göre a36-212 ve en10225 deniz çeliklerinin korozyon sürecinin analizi
- Tez No: 745103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHDİ SABET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Farsça
- Üniversite: Urmia University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Şahid Kalantari karayolu üzerinde köprünün inşası Doğu Azerbaycan eyaleti ile Batı Azerbaycan eyaleti arasındakı mesafeyi kısaltacaktır. Bu projede köprü çelik kolonlarla tutulmaktadır. Gemilerde ve bir önceki köprünün kolonlarında meydana gelen korozyonun gözlemlenmesi, bu fenomeni detaylı olarak incelenmeyi önemli hale getirdi. Bu tez, ASTM standardına göre elde edilen sonuçlarla birlikte korozyon analizinin yöntemini anlatmıştır. Bu deney ağırlık kaybı ve elektrokimyasal yöntemleri kapsamaktadır. Laboratuvar deneyleri çelik kolonların korozyona karşı küksek bir direnci olduğunu göstermiştir ancak, doğal ortam koşulları alınma sürecini hızlandırmış ve çelik parçaların davranışını etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Construction of the bridge on the Shahid Kalantari highway will shorten the distance between East Azerbaijan province and the West Azerbaijan province. In this project, the bridge is held through steel columns. Observation of the corrosion at ships and the columns of the previous bridge made it important to study this phenomenon in detail. This thesis has described the way of analysis of corrosion along with the results obtained according to ASTM standard. These experiments covered the weight loss and electrochemical methods. The laboratory experiments have shown that there is a high resistance against the corrosion of steel columns. However, natural environment circumstances have expedited corrosion process and have affected the behavior of steel parts.