Öğretmen adaylarının açılar konusunda kavram yanılgılarını gidermede GeoGebra kullanım düzeylerinin belirlenmesi
Determining the levels of use of GeoGebra to close the misconceptions of teachers about achievements
- Tez No: 745108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KEPCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul düzeyinde açı kavramının öğretilmesinde önemli rol oynayacak olan ilköğretim matematik öğretmen adaylarının“açı”kavramına ve bu kavram hakkında alan yazında kabul gören kavram yanılgılarına ilişkin düşüncelerinin belirlenmesi ve GeoGebra yazılımını kullanarak bu kavram yanılgılarını gidermede hangi düzeyde olduklarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda öğretmen adayları GeoGebra yazılımını kullanarak ders içi etkinlikler tasarlamışlardır. Araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu Üniversitesi'nin 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Matematik Öğretmenliği 4.sınıfa kayıtlı, gönüllülük esası ile belirlenmiş 10 öğretmen adayı oluşturmuş olup bu 10 kişiye GeoGebra Yazılımında Açılar Testi (GYAT) uygulanmış elde edilen veriler kodlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından geliştirilen GeoGebra Yazılımında Açılar Testi (GYAT) kullanılmıştır. Öğretmen adaylarına uygulanacak testin soruları hazırlanırken açı ile ilgili kavramların GeoGebra yazılımında oluşturulmasının istenmesi amaçlı araştırmacılar tarafından hazırlanan sorular kullanılmıştır. Seçilen soruların geçerliliğinin sağlanması için uzman görüşü alınmıştır. GYAT öğretmen adaylarının açı kavramına ilişkin GeoGebra yazılımını kullanabilme yeterliliği düzeyini belirlemek için 5 adet açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Hazırlanan sorular matematik öğretmen adaylarından oluşan 3 kişilik bir gruba uygulanarak ön uygulama yapılmıştır. Yapılan ön uygulamayla öğretmen adayları tarafından eksik ya da yanlış anlaşılan bölümler düzeltildikten sonra uzman görüşü doğrultusunda GYAT'ne son hali verilmiştir. GYAT'ne göre doküman incelemesi yapılmış, incelemenin sonucunda yapılan kodlamaya göre 10 öğretmen adayı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde öğretmen adayları ortaokul öğrencilerinin temel geometri konularında sahip oldukları kavram yanılgıları çalışmasında tespit edilen kavram yanılgılarını gidermede kullanılabilecek etkinlikler geliştirmişlerdir. Öğretmen adaylarının hazırladığı bu etkinlikler pandemiden dolayı online platformda yapılan görüşmelerin video kayıtları doküman incelemesi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the thoughts of primary school mathematics teacher candidates, who will play an important role in teaching the concept of angle at secondary school level, about the concept of“angle”and the misconceptions accepted in the literature about this concept, and to examine at what level they are in eliminating these misconceptions by using geogebra software. For this purpose, pre-service teachers designed in-class activities using geogebra software. The study group of the research consisted of 10 prospective teachers who were enrolled in the 4th grade of mathematics teaching in the department of mathematics and science education in the 2020-2021 academic year of kastamonu university and were determined on a voluntary basis. Coded. Angles test (GYAT) in geogebra software developed by the researchers was used as a data collection tool in the research. While preparing the questions of the test to be applied to the teacher candidates, the questions prepared by the researchers were used in order to ask the concepts of angle to be created in the geogebra software. Expert opinion was taken to ensure the validity of the selected questions. Gyat consists of 5 open-ended questions to determine the level of pre-service teachers' ability to use geogebra software regarding the concept of angle. Pre-application was made by applying the prepared questions to a group of 3 mathematics teacher candidates. After the pre-application, the missing or misunderstood sections were corrected by the pre-service teachers, the gyat was given its final form in line with the expert opinion. Document analysis was carried out according to the gyat, and a research was conducted with 10 pre-service teachers according to the coding made as a result of the analysis. During the research process, pre-service teachers developed activities that could be used to eliminate the misconceptions identified in the study of the misconceptions of secondary school students on basic geometry issues. These activities prepared by the pre-service teachers were analyzed using the video recordings of the online interviews due to the pandemic.