Çifte hakikat arayışının İbn Rüşd ve Thomas Aquinas bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the search for double truth in the context of Ibn Rushd and Thomas Aquinas
  1. Tez No: 745107
  2. Yazar: MUHAMMED HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Felsefe tarihi boyunca, din-felsefe, akıl-inanç, bilim-vahiy ilişkisi önemli konulardan biri olagelmiştir. İbn Rüşd, bu konudaki görüşleriyle hem özel olarak İslâm felsefesinin hem de genel olarak felsefe tarihinin dikkat çekici isimlerinden biri olmuştur. Faslu'l-Makâl adlı eserinde ise din-felsefe ilişkisini sistemli ve tutarlı bir şekilde özetlemiştir. Fakat bu düşünce Doğu'dan çok Batı'da meyvelerini vermiştir. İbn Rüşd'ün bu öğretileri kendisinden sonra Batı'da“Latin İbn Rüşdçülüğü”isimlendirmesiyle varlığını sürdürecek ve Batı kendi değerlerini“Aristoteles Şârihi”olarak nitelenen İbn Rüşd ile adeta yeniden keşfedecektir. Bu çalışmamızda bazı taraflarca İbn Rüşd'e isnat edilen çifte hakikat öğretisinin içeriğini, imkanını ve İbn Rüşd için diğer bir değerlendirme olan hakikatin birliği yorumunu ele alacağız. Skolastik felsefe teologlarından Thomas Aquinas'ın genel felsefi fikirleri ekseninde de İbn Rüşd'ün Skolastik filozoflar üzerindeki etkisini görmeye çalışacağız. Bu bağlamda İbn Rüşd'te felsefe-din ilişkisinin çerçevesini tespit ederek çifte hakikat öğretisinin imkân dahilinde olup olmadığını görmeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of philosophy, the relationship between religion-philosophy, reason-belief, science-revelation has been one of the important issues. With his views on this subject, Ibn Rushd became one of the remarkable names of both Islamic philosophy in particular and the history of philosophy in general. In his work Faslu'l-Makal, he summarized the religion-philosophy relationship in a systematic and consistent manner. But this idea has given fruit in the west rather than the east. These teachings of Ibn Rushd will continue to exist in the west with the naming of“Averroism”after him, and the west will almost rediscover its own values with Ibn Rushd, who is described as the“Aristotelian Commentator”. In this study, we will discuss the content and possibility of the doctrine of dual truth attributed to Ibn Rushd by some parties and the interpretation of the unity of truths, which is another evaluation for Ibn Rushd. We will try see the influence of ibn Rushd on the Scholastic philosophers in the axis of the general philosophical ideas of the Scholastic philosophy theologian Thomas Aquinas. In this context, we will try to see whether the doctrine of double truth is possible by determining the framework of the relationship between philosophy and religion in Ibn Rushd.