Ranciere felsefesinde eğitimdeki romantik (Radikal) akımın izleri
In education in the philosophy of rancieretraces of the romantic (Radical) current
- Tez No: 745110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇALDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ranciére çağdaş dönemin önemli filozoflarındandır. Eğitim ve siyaset ile ilgili görüşleri kaynağını özgürlük ve eşitlikten alır. Eğitimle ilgili düşüncelerinde Jacotot'un yönteminden yola çıkan Ranciére 'eşit zekâlar' düşüncesi ile ön plana çıkmıştır. Özellikle öğrencinin bilgiye kendisinin ulaşması gerektiğine yaptığı vurgu onun eğitimde Romantik Tasarım ile olan benzerliğini anımsatmaktadır. Ranciére, eğitimde bireylerin kendinden yola çıkmasını sağlamanın önemli olduğunu ve bilgiye kendilerinin ulaşması gerektiğini vurgular. Ona göre bir öğrenci, öğrenmek istediği bilgiye araya başka hiçbir etmen girmeden kendisi ulaşmalıdır. Böylece öğretmenin hiyerarşik önemini azaltan, zekâ eşitliği sağlayan, daha demokratik ve özgür bir eğitim modeli ortaya çıkmaktadır. Ranciére bunu 'Jacotot Yöntemi' üzerinden anlatmaktadır. Eşit ve özgür zekâların bilgiyi işlerken kendi iç denetimleri ile hareket etmesi demokratik toplum hareketlerini de beraberinde getirecektir. Bu aynı zamanda eğitimde çağdaş yaklaşımların bir parçası olan Romantik (Radikal) Tasarım'ın izlerini yansıtmaktadır. Bu nedenle Ranciére'in eğitimle ilgili ortaya koyduğu düşünceler, eğitim programlarının tasarlanması aşamasında önemli rol oynayan eğitim felsefeleri açısından oldukça önemli katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Rancière is one of the important philosophers of the contemporary period. His views on education and politics are rooted in freedom and equality. Ranciére, who set off from Jacotot's method in his thoughts on education, came to the fore with the idea of 'equal intelligences'. In particular, the emphasis that the student puts on the need to reach the information himself reminds him of its similarity with Romantic Design in education. Rancière emphasized that it is important for individuals to set off from themselves in education and that they should reach the information themselves. According to him, a student should reach the information he/she wants to learn by himself/herself without any other factors intervening. Thus, a more democratic and free education model emerges, which reduces the hierarchical importance of the teacher and ensures equality of intelligence. Rancière explains this through the 'Jacotot Method'. The fact that equal and free intelligences act with their own internal controls while processing information will bring along democratic society movements. This also reflects the traces of Romantic (Radical) Design, which is a part of contemporary approaches in education. For this reason, the thoughts that Ranciére put forward about education will provide very important contributions in terms of educational philosophies that play an important role in the design of education programs.