Kord kanı bisfenol A ve vitamin D düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between cord blood bisphenol A and vitamin D levels
  1. Tez No: 745138
  2. Yazar: FATMA PINAR TABANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE YURDAKÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günlük hayatta çok yaygın karşılaşılan bir endokrin bozucu olan Bisfenol A'nın (BPA) insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden birinin de vitamin D (vitD) metabolizması üzerinde olduğunu gösteren çalışmalar vardır. BPA, plasental bariyeri geçebilme özelliğine sahiptir; maternal ve fetal serumda, insan plasentasında, kord kanında ve amniyotik sıvıda tespit edilmiştir. Kord kanında BPA varlığı prenatal dönemde bebeğin etkilendiğinin bir göstergesidir. Son yıllarda yenidoğan bebeklerde vitamin D eksikliği de sıklıkla bildirilmektedir. BPA ve vitD arasındaki negatif ilişki, erişkin yaş grubundaki çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada yenidoğan bebeklerde BPA etkilenimi ile birlikte vitamin D düzeyleri arasında bir ilişki olup olamayacağı araştırılmak istenmiştir. Çalışmaya Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'ne başvurmuş olan ve çalışmaya onam veren 98 anne-bebek çifti alındı. Annelere anket formları verildi, prenatal BPA maruziyetini artıran olası faktörler sorgulandı, ayrıca bebeğin doğum kilosu, doğum boyu, gebelik haftası, annenin yaşı, gebelik sayısı, doğum öncesi ve sonrası kilo ve boyları dosyalarından kaydedildi.. Gebelik süresi ortalama 39,1 ± 1 hafta , doğum ağırlığı ortalama 3292 gr ± 434 gr idi. Alınan 98 kord kanında serum BPA, 1,25(OH)2D ve 25(OH)D düzeyleri çalışıldı. Vakaların kord kanı median 25(OH)D düzeyi: 14,87 ng/mL (3,94-69,09 ng/mL), IQR:11,25; median 1,25(OH)2D düzeyi: 53,3 pg/dL, IQR:56,17 idi. Vakaların %76,5'inde vitD eksikliği (25(OH)D
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA) is a very common endocrine disruptor in daily life, lately some studies showed one of its negative effects on human health is on vitamin D metabolism. BPA can cross the placental barrier and it has been detected in maternal and fetal serum, human placenta, cord blood and amniotic fluid . The presence of BPA in the cord blood is an indication that the baby is affected in the prenatal period. In our country, BPA is commonly detected in cord blood in some studies. In recent years, vitamin D deficiency is frequently reported in newborn babies. The negative relationship between BPA and vitD has been shown in in the adult studies. Therefore, in our study, we aimed to investigate the relationship between BPA exposure and vitD levels in newborn babies. 98 mother-infant couples who applied to Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Service and gave consent to the study were included in the study. Questionnaire forms were given to the mothers. Prenatal possible BPA exposure were questioned; and the baby's birth weight, birth length, gestational week, mother's age, number of pregnancies, pre-postnatal weight and height were recorded from their files. Mean gestational week was 39,1 ± 1 weeks, mean birth weight was 3292 g ± 434 grams. In the cord blood of the cases, the median 25(OH)D level was 14.87 ng/mL (3.94-69.09 ng/mL), IQR: 11,25; median 1.25(OH)2D level was 53.3 pg/dL, IQR: 56.17. Vitamin D deficiency (25(OH)D