Adıyaman ilinde satışa sunulan çiğ sütlerde aflatoksin M1 varlığının araştırılması
Investigation of the presence of aflatoxin M1 in raw milk samples which marketing in Adiyaman
- Tez No: 745159
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TEMAMOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, Adıyaman ili merkezi ve ilçelerinde Eylül 2021-Nisan 2022 tarihlerinde satışa sunulan 96 adet çiğ inek süt örneğinde ELISA yöntemiyle Aflatoksin M1 varlığı ve miktarlarını araştırmaktı. Çalışma sonucunda 96 adet çiğ inek sütünde 43 (%44,79) pozitif 53 (%55,21) negatif örnek, en fazla 0,054 μg/kg ve ortalama 0,028±0,026 μg/kg Aflatoksin M1 bulundu. En çok sonbahar aylarında (n=24) toksin varlığı tespit edildi. Sokak satıcılarından alınan örneklerin tamamı pozitif sonuç verdi. Türk Gıda Kodeksinin maksimum yasal sınırlarını aşan 4 örneğin ikisinin sokak sütü olduğu ve diğer ikisinin ise Adıyaman Besni ilçesinde entansif beslenmenin yapıldığı bir çiftliğe ait olduğu belirlendi. Araştırmamız sonucunda Adıyaman ili merkez ve ilçelerinde yaşayan halkın çiğ inek sütü ile Aflatoksin M1'e maruz kaldığı belirlenmiştir. Bu nedenle toplum sağlığının korunması için yetiştiricilerin aflatoksin konusunda bilinçlendirilmesi ve denetimlerin artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the presence and amounts of Aflatoxin M1 by ELISA method in 96 raw cow milk samples sold in Adıyaman city center and its districts between September 2021 and April 2022. As a result of the study, 43 (44.79%) positive and 53 (55.21%) negative samples were found to be maximum 0.054 μg/kg and mean 0.028±0.026 μg/kg in 96 raw cow milk. Presence of toxin was detected mostly in autumn months (and=24). All of the samples taken from street vendors gave positive results. It was determined that two of the 4 samples exceeding the legal upper limit in the Turkish Food Codex were street milk, and the other two belonged to a farm in Besni district of Adıyaman, where intensive feeding was made. As a result of our research, it has been determined that people living in the center and districts of Adıyaman province are exposed to Aflatoxin M1 through raw cow's milk. Therefore, in order to protect public health, it is necessary to raise awareness of breeders about aflatoxin and to increase inspections.