Gendered experiences of modern cities in the novels of Turkish and Mexican women writers
Türkiyeli ve Meksikalı kadın yazarların romanlarında modern kentin toplumsal cinsiyet bağlamında deneyimi
  1. Tez No: 580806
  2. Yazar: SENA HATİCE AKALIN ARSLANALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE TEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez, Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak (1973) ve María Luisa Puga'nın Panik veya Tehlike (Pànico o Peligro) (1983) romanlarına odaklanarak batı-dışı coğrafyalardaki kadın yazarların, kadın ve modern kent ilişkisine olan yaklaşımlarını inceler. Tez, modernite ve kent mekanının toplumsal cinsiyet bağlamında tecrübe edilişini ele alan feminist literatürden faydalanır ve Puga ve Ağaoğlu'nun romanlarında modern kentteki günlük deneyimlerin, kadın karakterlerin kendilerini bulma ve öz-gerçekleştirme süreçlerinde ne kadar önemli bir rol oynadığını gösterir. Söz konusu bu süreçler, kadın karakterlerin Ankara ve Mexico City'nin kentsel mekanlarına hakim olan ataerkil düzenle, sınıfsal eşitsizliklerle ve baskın siyasi söylemlerle olan karşılaşmaları ve deneyimleri üzerinden gerçekleşir. Bu tez ayrıca, Puga ve Ağaoğlu'nun kadın ana karakterlerin gözünden kenti yazınsal anlamda yeniden ürettikleri Panik veya Tehlike ve Ölmeye Yatmak romanlarını, Mexico City ve Ankara'nın cinsiyetçi kültürel belleğine yapılmış feminist bir müdahale olduğunu savunur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Adalet Ağaoğlu's Lying Down to Die (1973) and María Luisa Puga's Panic or Danger (Pánico o Peligro) (1983) to study how women writers in non-western geographies reflect upon the relationship between women and modern cities. Drawing on feminist scholarship on the gendered experiences of modernity and urban space, this thesis shows how Puga and Ağaoğlu illustrate the significant role that the daily experience of modern cities plays in the self-discovery and self- realization of women characters in the modernizing cities of Ankara and Mexico City. This process takes place via their encounters with patriarchal relations, class inequalities, and dominant political discourses that are embedded in the spaces of these two national capitals. The thesis also argues that Puga and Ağaoğlu's literary reproduction of the cityscapes from the perspective of women protagonists is simultaneously a critique of and a contribution to the gendered cultural memories of the cities.