Cam tavanın iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisi: Sağlık sektörü örneği
The effect of glass ceiling on job satisfaction and intention of leaving: A case from the health care sector
- Tez No: 745195
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma cam tavan sendromu, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti ilişkilerinin belirlenmesi, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının saptanması ve cam tavan algısının işten ayrılma niyetine olan etkisinde iş tatmininin aracılık etkisi varsa ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma yapılırken herkesin mutlaka bir gün yolunun düştüğü, 7/24 hizmet verme özelliğine sahip, birçok kişinin istihdam edildiği, işlerin acil ve ertelenemez olduğu, yoğun bir emek ortaya konulması sebepleriyle sağlık sektörü seçilmiştir. Araştırmanın amacı sağlık sektöründe istihdam edilen işgörenlerin cam tavan algılarının iş tatminlerine ve işten ayrılma niyetlerine olan etkisini belirlemektir. Çalışmanın örneklemini Ankara'da bulunan hastanelerin yönetici ve işgörenleri oluşturmaktadır. Güvenilirliği ve geçerliliği önceki çalışmalarda saptanmış olan Dimovski, Skerlavaj ve Man tarafından geliştirilen“Cam Tavan Ölçeği”, Agho, Price ve Müller tarafından geliştirilen“İş Tatmini Ölçeği”ve Bluedorn tarafından geliştirilen“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 istatistik programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; frekans dağılımları, ortalama, standart sapma, bağlantısız örneklemler için t testi, regresyon ve korelasyon analizi gibi analiz yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Bulgular algılanan kadınların cam tavan algısının kadınların iş tatminlerini pozitif yönde ve orta düzeyde, kadınların iş tatmin düzeylerinin kadınların işten ayrılma niyetlerini pozitif yönde ve düşük düzeyde ve kadınların cam tavan algısının kadınların işten ayrılma niyetlerini pozitif yönde ve orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilediğini göstermiştir. Diğer bulgular erkeklerin cam tavan algısının erkeklerin iş tatminlerini anlamsız, erkeklerin iş tatmin düzeylerinin erkeklerin işten ayrılma niyetlerini anlamsız ve erkeklerin cam tavan algısının erkeklerin işten ayrılma niyetlerini anlamlı etkilediğini göstermiştir. Elde edilen sonuçların sağlık sektörü ve diğer sektör işgörenlerina ve yöneticilerine önemli ipuçları sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationships between glass ceiling syndrome, job satisfaction and intent to leave, to determine whether these variables differ according to demographic characteristics and to reveal if job satisfaction has a mediating effect on the effect of glass ceiling perception on intent to leave. While conducting this study, the reason the health care system was chosen is because of the fact that one way or another, it is a system that everyone has to go through at some point and has the feature of providing 24/7 service, employs many people, where work is urgent and cannot be postponed, and where intense labor is put forth. The aim is to determine the effect of glass ceiling perceptions of employees employed in the health sector on their job satisfaction and intent to leave. The sample of the study consists of managers and employees of hospitals in Ankara.“Glass Ceiling Scale”developed by Dimovski, Skerlavaj and Man,“Job Satisfaction Scale”developed by Agho, Price and Müller, and“Intent to Leave Scale”developed by Bluedorn were used, the reliability and validity of which have been determined in previous studies. Data gathered was analyzed with the help of SPSS 25.0 statistics program. In the analysis of the data, analysis methods and techniques such as frequency distributions, mean, standard deviation, T test for unrelated samples, along with regression and correlation analysis were used. The findings show that women's perception of glass ceiling positively and moderately affects female job satisfaction, female job satisfaction positively and moderately affects women's intent to leave, and female perception of glass ceiling positively and moderately affects female intent to leave in a statistically significant way. Other findings showed that male perception of glass ceiling has insignificant effect on male job satisfaction, male job satisfaction levels have insignificant effect on male intent to leave and male perception of glass ceiling has significant effect on male intent to leave. It is thought that the results obtained will provide important clues to the employees and managers of the health sector and other sectors.