Madde kullanım bozukluğu tanılı bireylerde yeme bozuklukları, duygusal yeme ve depresyon durumlarının incelenmesi
Analysis of eating disorders, emotional eating and depression in individuals diagnosed with substance use disorder
  1. Tez No: 745196
  2. Yazar: IRMAK AYGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, madde bağımlılığı, duygusal yeme, yeme bozuklukları ve depresyon arasındaki ilişkisel bağı incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada bireylerin depresyon belirti düzeyi saptanmış, yeme bozuklukları kapsamında taraması yapılmış, duygusal yeme seviyesi incelenmiş ve bu bileşenlerin etki düzeyleri karşılaştırılmıştır. Araştırma eş tanıları farkında olmanın işlevsellik kaybının önüne geçmesini ve tedavi süresini kısaltarak daha etkin bir iyileşme süreci oluşturmasını hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini S.B.U Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi madde bağımlılığı teşhisi ile ayaktan tedavi gören veya yatışı sağlanmış 18 yaş üstü kişiler oluşturmuş, kalan kısım ise ulaşılabilir örneklem ile bulunmuştur. Katılımcılara Bağımlılık Profil İndeksi Özbildirim Formu, Duygusal Yeme Ölçeği, Rezzy Yeme Bozuklukları Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre madde bağımlısı bireylerde eğitim seviyesinin, evli ve çocuk sahibi olma ve son olarak psikiyatrik-psikolojik tedavi görmüş olma oranlarının sağlıklı bireylere göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Madde kullanım şiddetiyle; duygusal yeme, yeme bozukluğu geliştirme ve depresyon seviyesi arasında pozitif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin varlığı saptanmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular, alanyazın incelemesi ile kuramsal olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between substance abuse, emotional eating, eating disorders and depression. Explores individuals diagnosed with substance use disorder how to differ from undiagnosed individuals. In this research, depression symptom levels of individuals were determined, eating disorders defined, emotional eating levels examined and the effect levels of these components were compared. The aim is to be aware of comorbid diagnoses to prevent loss of functionality and to shorten the treatment period to create a more effective recovery process. The participants are consisted of people who receiving treatment or hospitalization with the diagnosis of substance addiction at S.B.U Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital and over 18 years old. The control group was found with the accessible sample. Addiction Profile Index Self-Report Form, Emotional Eating Scale, Rezzy Eating Disorders Scale and Beck Depression Scale was applied to the partipicants. SPSS 25.0 package program were used in the analysis of the data. According to the demographic data results obtained in the study, it was found that the education level, being married and having children, lastly the rates of got a psychiatric-psychological treatment were lower in individuals with substance use disorder. A positive and statistically significant relationship was found between the severity of substance use severity to emotional eating, developing an eating disorder and depression level. The results of the study were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were given for future studies.