İnovasyon ve ihracat ilişkisi: Küresel ölçekte firma düzeyinde bir inceleme
The relationship of innovation and export: A global company-level investigation
  1. Tez No: 745194
  2. Yazar: BURÇAK PERKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARAMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnovasyon ve ihracat arasında bir ilişki bulunmaktadır. Literatürde bu ilişkiye bakıldığında Ar-Ge harcamalarını ve patent sayısını temel alan çalışmalara rastlanmaktadır. Düşünüldüğünde bir ülkenin inovasyon değerleyicilerinin sadece Ar- Ge harcamalarına ve patent sayısına bağlı olduğunu söylemek pratikte gerçekçi değildir. Çalışmanın amacı inovasyonun ihracat üzerindeki etkisini, ihracat performansı üzerinde önemli olan diğer ihracat performansı belirleyicilerini de göz önünde bulundurarak ortaya koymaktır. Çalışma farklı gelir gruplarından ülkelerde faaliyet gösteren firmaların inovasyon faaliyetlerinin, doğrudan ve dolaylı ihracat eğilimleri ve Ar-Ge harcamaları üzerindeki rolünü analiz etmektedir. Bu çalışmada Dünya Bankası İşletme Anketi'nde (DBIA) yer alan firma düzeyinde veriler kullanılmıştır. Çalışmada hem güçlü varsayımları, gevşemeyi hem de bu biçimdeki veri ile çalışmayı mümkün kılan fraksiyonel lojistik regresyon modeli kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları firmaların ihracat eğilimi ile inovasyon faaliyetleri arasındaki ilişkide inovasyonun içselliğine işaret etmektedir. Bu içsellik kontrol edildiğinde, firmaların ürün ve süreç yeniliği yapmaları doğrudan ve dolaylı ihracat yapma olasılıklarını arttırmaktadır. Bu etki, doğrudan ihracat üzerinde daha yüksektir. Ayrıca ürün yeniliği yapmak süreç yeniliği yapmaya kıyasla ihracat eğilimini daha fazla arttırmaktadır. Bu sonuçlar, ihracat kararı alan firmaların inovasyon faaliyetleri üzerinde odaklanmaları çağrısında bulunmaktadır. Diğer yandan, çalışmanın sonuçları daha büyük ve yabancı mülkiyetli firmaların ihracat yapma olasılığının daha yüksek olduğunu, ar-ge harcamasının ihracata göre inovasyon yapma olasılığını arttırdığını, firma yaşının ürün inovasyonu üzerinde olumlu, süreç inovasyonu üzerinde ise olumsuz etkisi olduğu fakat ihracat eğilimine etki etmediğini, yönetici tecrübesinin ise firmanın dolaylı ihracat yapma olasılığını etkilemediğini fakat doğrudan ihracat yapma olasılığını arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There is a relationship between innovation and export. When this relationship is examined in the literature, studies based on R&D expenditures and the number of patents are encountered. Considering that, it is practically unrealistic to say that a country's innovation valuators depend only on R&D expenditures and the number of patents. The aim of the study is to reveal the effect of innovation on exports by considering the export performance determinants that are important on export performance. The study analyzes the role of innovation activities of companies operating in countries from different income groups on direct and indirect export trends and R&D expenditures. In this study, firm-level data from the World Bank Enterprise Survey (DBIA) were used. In the study, the fractional logistic regression model was used, which makes it possible to work with both strong assumptions, relaxation and data in this format. The findings of the study point to the internality of innovation in the relationship between firms' export tendency and innovation activities. When this internality is controlled, firms' product and process innovations increase their direct and indirect export possibilities. This effect is higher on direct exports. In addition, product innovation increases the export tendency more than process innovation. These results call for companies that decide to export to focus on innovation activities. On the other hand, the results of the study show that larger and foreign-owned firms are more likely to export, R&D spending increases the probability of innovating compared to exports, firm age has a positive effect on product innovation and a negative effect on process innovation, but does not affect the export tendency. On the other hand, it shows that the experience of the firm does not affect the probability of exporting indirectly, but increases the probability of exporting directly.