A comparative study between Türkiye and Malaysia on healthcare tourism
Türkiye ve Malezya'nın sağlık turizminin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 745236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sağlık turizmi, Türkiye ve Malezya ekonomisine kar sağlayan bir endüstri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, bu çalışma GZFT Analizi modeline dayanarak Türkiye ve Malezya'nın sağlık turizminde lider ülkeler olarak büyümesini etkileyen unsurları tanımayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, nitel araştırma yaklaşımının bir türü olarak durum çalışması uygulanmaktadır. Araştırmanın örneklemini elde etmek için veri toplama aracı olarak sistematik bir literatür taraması benimsenmektedir. Daha sonra sonuçların elde edilmesinde nitel içerik analizi bir araştırma tekniği kullanılmıştır. İlk olarak, bu çalışma 2010 yılından 2021 yılına kadar olan verileri toplamaya başlamıştır. Veri toplama aracı olarak sistematik literatür taraması kullanılarak Türkiye ve Malezya'dan 39 dergi kapağı çıkartılabilmektedir. 22'si Malezya'dan, 17'si Türkiye'den olmak üzere İngilizce ile yazılmış 39 dergi yer almaktadır. Tüm veriler içerik analizi tekniklerini uygulamak için NVivo 12 Pro kullanılarak Nitel veri analizi uygulamasına aktarılmıştır. Genel sonuçlar, coğrafi olarak Türkiye'nin stratejik bir konum olarak daha fazla insanı sağlık turizmi için seyahat etmeye teşvik ettiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, bu çalışma sağlık turizminde helal hizmetlerin uygulanması nedeniyle Malezya'daki yabancı hastaların artışını ortaya koymuştur. Her iki ülke de GZFT Analizi modelini kullanarak gözden geçirip kabul edilebilir bulguları paylaşmış olsa da, gelecekteki araştırmalar için dikkate alınması gereken öneriler ve tartışmalar halen mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Healthcare tourism has been acknowledged as an industry that delivers profits for Türkiye and Malaysia's economy. Thus, this study aims to recognize the elements that influence the growth of Türkiye and Malaysia as leading countries in the healthcare tourism based on the SWOT Analysis model. In this study, the case study was applicable as a type of qualitative research approach. To get the sample of the research, a systematic literature review was adopted as a data collection tool. Then, in getting the results, the qualitative content analysis was used as research techniques. Firstly, this study started to obtain the data from the year 2010 until 2021. Using the systematic literature review as a data collection tool, it is able to extract the 39 journals covers from Türkiye and Malaysia. 39 journals are included, 22 from Malaysia and 17 from Türkiye which are written in the English language. All the data was transferred into the Qualitative data analysis application using NVivo 12 Pro to practice the content analysis techniques. The overall results revealed that geographical Türkiye as a strategic location encourages more people to travel for healthcare tourism. In the meantime, this study presented the rising of foreign patients in Malaysia due to practicing halal services in healthcare tourism. Even though both countries reviewed using the SWOT Analysis model and shared the acceptable findings, there are still recommendations and discussions that must be considered for future research.