The determination of palatability and nutritive value of alfalfa in different cut using nylon bag and gas production techniques
Naylon torba ve gaz üretim teknikleri ile farklı kesimlerde yoncanın yenilebilirlik ve besin değerinin belirlenmesi
- Tez No: 745253
- Danışmanlar: PROF. DR. Akbar Taghizadeh, PROF. DR. Alireza Safamehr
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Farsça
- Üniversite: Islamic Azad University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, yerinde ve gaz üretim tekniği kullanılarak farklı kesimlerde yoncanın besin değerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yoncanın lezzeti STIR1 yöntemi kullanılarak ölçüldü. In situ yöntemde üç su (49±2.6 kg) kullanıldı. Gaz üretimi 2,4,6,8,12,16,24,36,48,72 ve 96. saatlerde, ruminal DM ve CP kaybolmaları 0,4,8,12,16,24,36 olarak ölçüldü, 48,72 ve 96 saat.
Özet (Çeviri)
In order to determine of nutritive value of alfalfa in different cuts using in situ and gas production technique, this study was carried out. The palatability of alfalfa was measured using STIR1 method. Three wetheres (49±2.6 kg) were used in in situ method. The gas production was measured at 2,4,6,8,12,16,24,36,48,72 and 96 h and ruminal DM and CP disappearances were measured 0,4,8,12,16,24,36,48,72 and 96 h.