Identifying TBK1-specific roles in colorectal cancer
Kolorektal kanserde TBK1'e özgü rollerin belirlenmesi
- Tez No: 745291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN İSMAİL GÖKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kolorektal kanser (KRK), yetişkinler arasında yüksek bir vaka oranına sahip ikinci en ölümcül kanser tipidir. KRK yüksek bir heterojeniteye sahip olup farklı sinyal yolaklarında görevli çeşitli proteinlerde mutasyonlar gözlemlenmektedir. Ayrıca çoğu hasta standart tedavi yöntemlerine karşı direnç geliştirmektedir. Bu yüzden, KRK'nin başlangıcı, ilerleyişi ve kemoterapi direncinde rol alan mekanizmaların anlaşılması KRK hastalarının hayat kalitesinin arttırılması için önemlidir. TBK1 hücrede birçok sinyal yolağında mühim rolleri olan bir kinaz proteini olup bazı kanser türlerinde onkogen olduğu görülmüştür. Ancak, TBK1'in KRK'daki rolü henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Bu çalışmada stabil TBK1 knockdown KRK hücre hatları geliştirip TBK1'in KRK'nin patogenezindeki ana rolünü inceledik. TBK1'in KRK'deki delesyonu sonucunda hücre proliferasyonu ve göçünde in vitro artış gözlemledik. TBK1'in hücre proliferasyonundaki rolü in vivo ksenograft modelleriyle de doğrulanmıştır. Bunların yanı sıra, TBK1 knockdown hücrelerde epitel-mezenkimal geçiş (EMG) ve Gefitinib (EGFR inhibitörü) direnci gösterilmiştir. Buna ek olarak, Gefitinib-dirençli KRK hücre hatlarında TBK1'in azalması da kemoterapi direncindeki rolünü işaret etmektedir. Bu çalışmadaki bulgular TBK1'in KRK'de tümör baskılayıcı bir rolü olduğunu göstermektedir. Bu yüzden, TBK1'in KRK'deki tümör baskılayıcı mekanizmalarının incelenmesi yeni terapötik stratejilerin geliştirilmesinin önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is the second most lethal cancer type, with a high incidence rate among adults. The CRC is a highly heterogenic disease with a high rate of mutations in different molecular pathways. Moreover, resistance to standard treatment options is seen frequently among CRC patients. Therefore, a better understanding of the mechanisms behind the initiation, progression, and drug resistance allows us to increase the life quality of CRC patients. TBK1 is a kinase protein with central roles in most cellular signaling pathways. This protein has been reported to be an oncogene in some cancer types. However, the role of TBK1 in colorectal cancer is not yet established. In this study, we generated stable TBK1 knockdown CRC cell lines and mainly focused on the role of TBK1 in colorectal cancer pathogenesis. Upon TBK1 depletion in CRC, we observed increased cell proliferation and migration in vitro. The role of TBK1 in cell proliferation is further confirmed in xenograft models in vivo. Moreover, a shift in EMT and resistance to Gefitinib, an EGFR inhibitor, is indicated in TBK1 knockdown cells. TBK1 is also diminished in our Gefitinib-resistant CRC cell lines, suggesting a role for this protein in drug resistance. The findings of this study suggest a tumor-suppressive role for TBK1 in CRC. Hence, further investigations on the mechanisms behind this tumor-suppressive role of TBK1 in CRC will pave the way for developing novel therapeutic options for CRC treatment.