Use of carbon/epoxy towpregs during dry filament winding of composite flat specimens and pressure vessels
Kompozit düz numunelerin ve basınçlı kapların kuru elyaf sargı tekniği ile üretiminde karbon/epoksi towpreg kullanımı
  1. Tez No: 745292
  2. Yazar: YİĞİT KEMAL ÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin temel amacı, belirli işlem parametrelerinin karbon/epoksi towpreg sargılı kompozit yapıların performansı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu amaç için, kompozit numune üretimleri ve değerlendirmeleri iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, karbon/epoksi towpreg kuru sargı tekniği düz kompozit plakaların üretimi için kullanıldı. Değerlendirmeleri reolojik analiz, tabakalar arası kesme testleri ve tek yönlü çekme testleri ile yapılmıştır. İkinci aşamada, towpreg kuru sargı tekniği kompozit basınçlı kap numunelerinin üretimi için kullanılmıştır. Hidrostatik patlama basıncı testleri ile çeşitli sargı proses parametrelerinin basınçlı kap güvenliği üzerindeki etkileri gözlemlenerek performansları değerlendirilmiştir. Geleneksel ıslak elyaf sargı tekniği ile karşılaştırıldığında, gözlemlenen ana zorluk, verimli sarım işlemleri için gerekli olan“düz towpreg doğrultu yolunu”korumaktı. Kuru sarım sırasında daha yüksek gerilim kuvvetleri uygulanarak bu sorun önlenmiştir. Genel olarak, işlem parametreleri uygun şekilde belirlendiğinde hem düz yapıların hem de içi boş kap yapılarının üretimi için geleneksel karbon/epoksi ıslak elyaf sarma tekniğinin yerine karbon/epoksi towpreg kuru sarma tekniğinin kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to evaluate the effects of certain processing parameters on the performance of carbon/epoxy towpreg wound composite structures. For this purpose, composite sample productions and their evaluations were conducted in two steps. In the first step, dry winding of carbon/epoxy towpregs was used for the production of flat composite plates. Their evaluation was performed by rheological analysis, interlaminar shear tests and unidirectional tensile tests. In the second step, towpreg dry winding was used for the production of composite pressure vessel samples. Their performance was evaluated by observing the effects of various winding process parameters on the safety of the vessels via hydrostatic burst pressure tests. Compared to the traditional wet filament winding, the main difficulty observed was maintaining the“straight towpreg path”necessary for efficient winding operations. This problem was prevented by applying higher tension forces during dry winding. It was generally concluded that, when the process parameters were properly determined, conventional carbon/epoxy wet filament winding technique could be replaced by carbon/epoxy towpreg dry winding technique for the production of both flat structures and hollow vessel structures.