Ticari bankalarda kaynak-kullanım optimizasyonu ve yönetimi
Assets and liability optimization and management in commercial banks
- Tez No: 74531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL KORUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Tarihi çok eskilere dayanan bankalarda endüstri devrimine kadar özel bir yönetim faaliyeti içinde bulunulmamıştır. Fakat özellikle 20. yüzyılın başlarından itibaren ekonomi içinde üstlendiği fonksiyonların artması ile bankaların ekonomiyi direkt olarak etkilemesi ve aynı zamanda ekonomiden direkt olarak etkilenmesi gibi sonuçlar ortaya çıkmıştır. Böylece bankalar için bir takım riskler sözkonusu olmaya başlamıştır. Bu risklerden korunmayı düşünen bankacılar, başlangıçta aktifleri ya da pasifleri ayrı ayrı yönetmeyi denemişler, fakat daha sonra her iki grubun koordineli bir şekilde yönetilmesi gereğini kavramışlardır. Bu anlayışın sonucu olarak, kaynak-kullanım yönetimi(aktif-pasif yönetimi) kavramı ortaya çıkmıştır. Banka için sözkonusu olan likidite riski, kredi riski ve faiz oranı riskini minimuma indirmek, aynı zamanda bazı kar sağlama olanaklarını kaçırmak anlamına gelir. Banka yönetimi, sayılan bu riskleri optimum düzeye indirerek karını arttırabilmelidir. İşte kaynak- kullanım yönetiminde, sözkonusu riskler ile kar arasıdaki denge optimum şekilde kurulmaya çalışılır. Kısaca, kaynak-kullanım yönetimi, bankanın maruz kaldığı risklerden kaynaklanan olumsuz etkilerden korunmak ve karını maksimum kılmak amacıyla bilançonun her iki tarafının koordineli bir şekilde yönetilmesi ile ilgili faaliyetlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There was no special management activity in the banks, which date back to long ago in history, until the industrial revolution. But banks' functions in the economy increased especially at beginning of twentieth century and therefore banks began to directly affect the economy and the same time they were directly affected by the economy. Thus, some risks appeared for the banks. Bankers tried first to manage the assets and liabilities separately in order to hedge from these risks but afterwards they conceived that bouth groups must be managed in coordination. As a result of this understanding, an assets-liability management consept has appeared. Minimization of liquidity risk, credit risk and interest rate risk means the loss of profits for the bank. Bank management must both decrease these risks to an optimum and also be able to increase its profit. Assets-liability management means the optimization of the balance between the above mentioned risks and the profit. Briefly, assets-liability management consists of all the related activities which protect the bank from the negative effects of the risks and the management of both sides of the balance sheet in coordination with each other in order to maximize the profit.