Kişilerarası iletişim açısından bilinçli farkındalık ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Z kuşağına yönelik bir araştırma
Examining the relationship between conscious awareness and self-respect in terms of interpersonal communication: A research for generation Z
  1. Tez No: 745323
  2. Yazar: ELİF KARTALCIKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TEMEL EGİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Gelişen teknolojinin ve hızlanan bilgi akışının bireyler üzerindeki uyarıcı etkileri“anda kalabilmeyi”gün geçtikçe zorlaştıran olgular arasında yer almaktadır. Bilinçli farkındalık temeli Doğu Felsefesinin meditasyon kökenine dayanan dikkati anda tutabilme tekniğidir. Bilinçli farkındalık bilinci kazanan bireyler kendilik farkındalığı ile benliğini sorgulanmasına olanak sağlamaktadır. Benliği sorgulayan birey benliğin değerlendirmesi aşamasında benlik saygısı kavramı ile karşı kaşıya kalır. Bireyin içinde yaşadığı toplumun ihtiyaçları yeniden şekillenmesi farklı dönemlerde yaşayan insanlarının farklı davranışlar ve algısal normlar geliştirmesine neden olmaktadır. Ortaya çıkan bu davranış ve algı farklılıkları da“kuşak”kavramı olarak tanımlanmaktadır. Günümüzün son yetişkin kuşağı olan Z kuşağı bireyleri çevresel ve içsel olarak çeşitli uyaranlara maruz kalmaktadır. Bu çalışmada öncelikle bilinçli farkındalık kavramı açıklanmış, benlik ve benlik saygısı kavramları tanımlanmış ve ardından kuşak, kuşak sınıflandırmaları, kuşak farklılıkları ve Z kuşağı incelemesi yapılmıştır. Z kuşağının bilinçli farkındalık bilincinin benlik saygını üzerindeki etkisinin incelenmek amaçlanmıştır. Bu amaçla Z kuşağı üyelerine nicel araştırma yöntemi ile Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda yüksek bilinçli farkındalığa sahip Z kuşağı üyelerinin, düşük benlik saygısı değerleri gösterdiği tespit edilmiştir. Bilinçli farkındalığın benlik saygısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmasının yanı sıra iki değer arasında ters orantı bağlantısına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The stimulating effects of developing technology and accelerating information flow on individuals are among the phenomena that make it harder to“stay in the moment”day by day. Mindfulness is a technique of keeping attention in the moment, which is based on the meditation origin of Eastern Philosophy. Individuals who become self aware of mindfulness allow them to question their self with self-awareness. The individual who questions the self is confronted with the concept of self-esteem during the evaluation of the self. The reshaping of the needs of the society in which the individual lives causes people living in different periods to develop different behaviors and perceptual norms. These emerging behavioral and perception differences are defined as the concept of“generation”. Generation Z individuals, the last adult generation of today, are exposed to various environmental and internal stimuli. In this study, first of all, the concept of mindfulness was explained, the concepts of self and self-esteem were defined, and then generation, generation classifications, generation differences and generation Z were examined. It is aimed to examine the effect of mindfulness awareness of the Z generation on their self-esteem. For this purpose, Mindful Awareness Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale were applied to Z generation members with quantitative research method. As a result of the findings, it was determined that the Z generation members with high conscious awareness showed low self-esteem values. In addition to the statistically significant effect of mindfulness on self-esteem, an inverse relationship was found between the two values.