Hava yolu taşımacılığında viral pazarlamanın tüketici temelli marka değerine etkisi: COVİD-19 pandemi süreci özelinde bir araştırma
The impact of viral marketing on consumer-based brand value in air transport: A study in the covid-19 pandemic process
  1. Tez No: 745351
  2. Yazar: HULUSİ CAN ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAKIRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Pazarlama ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Havayolu taşımacılığının ilerlemesi ve sektöre birçok havayolu işletmesinin girmesi rekabeti artırmıştır. Bu rekabet havayolu taşımacılığı kapsamında gerçekleştirilen pazarlama uygulamalarının önemini artırmıştır. Her şirketin olduğu gibi havayolu taşımacılığında faaliyet gösteren şirketlerin de temel amaçlarından biri kar elde etmek olduğu için bu alanda faaliyet gösteren şirketler birçok reklam ve pazarlama stratejileri geliştirmektedirler. Bu kapsamda son yıllarda bazı havayolu şirketlerinin başarılı viral pazarlama uygulamalarına da imza attıkları gözlenmektedir. Viral pazarlamanın havayolları şirketlerince kullanımı şirketler için müşteri artışına ve şirketlerin daha popüler olmasına katkı sağlamaktadır. Bu sayede havayolu sektörünün bilinirliği ve tercih düzeyinde de artışlar söz konusu olabilmektedir. Diğer yandan havayolu şirketlerinin iyi bir marka değerine sahip olması, müşteriler tarafından tercih edilmesini sağlamakta, aracılık etkisiyle de onların satın alma kararlarında etkili olmaktadır. Bu çalışmada havayolu şirketlerinde viral pazarlama uygulamalarının tüketici temelli marka değerine etkisi Covid-19 pandemi dönemi özelinde incelenmiştir. Araştırma SPSS paket programıyla uygun analizler kullanılarak, havayolu taşımacılığını kullanan katılımcılar arasında yapılmıştır. Araştırma sonucunda Covid-19 döneminde havayolu taşımacılığı özelinde gerçekleştirilen viral pazarlama uygulamalarının tüketici temelli marka değerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The progress of air transport and the entry of many airline companies into the sector have increased competition. This competition has increased the importance of marketing practices within the scope of airline transportation. As one of the main purposes of companies operating in air transport, as in every company, is to make profit, companies operating in this field develop many advertising and marketing strategies. In this context, it has been observed that some airline companies have implemented successful viral marketing practices in recent years. The use of viral marketing by airline companies contributes to the increase in customers and the popularity of companies. In this way, there may be an increase in the awareness and preference level of the airline industry. On the other hand, the fact that airline companies have a good brand value ensures that they are preferred by customers, and it is effective in their purchasing decisions with its intermediary effect. In this study, the effect of viral marketing practices on consumer-based brand value in airline companies was examined in the Covid-19 pandemic period. The research was carried out among the participants using air transport, using appropriate analyzes with the SPSS package program. As a result of the research, it has been seen that the viral marketing applications carried out in the Covid-19 period, in particular, have a positive effect on the consumer-based brand value.