The other within the self: Postmodern monstrosity in Patrick McGrath's novels
Benlikteki öteki: Patrick McGrath'in romanlarında postmodern canavarlık
  1. Tez No: 745358
  2. Yazar: AHMET URUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, canavar teorisini merkeze alarak postmodern dönemde kendini gösteren neo-Gotik romanlardaki insan/canavar ilişkisinin yanı sıra Gotik canavar temsillerinin geçirdiği evrim sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, ilk olarak ''Gotik'' teriminin kültürel ve etimolojik oluşumu ele alınmaktadır. Bununla birlikte Gotik edebiyatın ortaya çıkışına ve tarihsel gelişimine değinilmektedir. Çalışmanın teorik altyapısı incelenirken canavar kelimesinin kökeni, canavar teorisinin özellikleri ve çağdaş dönemdeki canavarlık algısının yansımaları ortaya koyulmaktadır. Bu tez çalışmasında Patrick McGrath'in Spider, The Grotesque ve Asylum romanları ana metin olarak analiz edilmektedir. Romanların incelenmesinde kullanılan canavar teorisi ışığında vampirler ve zombiler gibi fiziksel canavarların aksine modern insanlığın ontolojik benliği canavar olarak değerlendirilmektedir. Bu analitik çerçevede, ''öteki'' olarak konumlandırılan geleneksel canavar temsillerinden farklı olarak postmodern bireyin ''şizofrenik'' ve ''anormal'' ruh hali, benlikteki öteki olarak tahlil edilmektedir. Postmodern dönemle birlikte sınırların akışkanlaşması ve bireyin kendi içinde yaşadığı kimliksel çatışmalar, söz konusu eserlerdeki psikolojik eşikteliğin ve melezliğin insandışılaştırılmasına ve ötekileştirilmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı McGrath'in deliler, katiller ve sapıklar gibi transgresif karakterlerinden oluşan romanları, toplumsal normlara uymayan bireylerin ''canavar'' olarak damgalanmasını sembolize etmektedir. Sonuç olarak bu tez çalışması, McGrath'in seçili romanlarındaki postmodern bireylerin psikolojik ve kültürel tahlilleri üzerinden canavarlığın ''dejenere'' kimliklere ve topluma aykırı bireylerin benliğine indirgendiğini savunmaktadır. Bu bağlamda, Patrick McGrath'in postmodern dönemde kaleme aldığı bu Gotik romanlar, canavarlığı çoğunlukla psikoz ve akli dengesizlik üzerinden aşırılık, transgresyon ve yozlaşma gibi toplumsal korkuların ve tekinsizliğin bir yansıması olarak resmetmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the evolution process of Gothic monster representations, as well as the human/monster relationship in neo-Gothic novels which became prominent in the postmodern era by focusing upon the monster theory. Therefore, firstly, the cultural and etymological formation of the term“Gothic”is examined. Additionally, the emergence and historical development of Gothic literature are addressed. While examining the theoretical background of the study, the origin of the word monster, the characteristics of the monster theory, and the reflections of the perception regarding monstrosity in the contemporary period are analysed. In this thesis, Patrick McGrath's novels entitled Spider, The Grotesque, and Asylum are analysed as the main source. In accordance with the monster theory conducted in the analyses of the novels, different from physical monsters such as vampires and zombies, the ontological self of modern human being is manifested as the figure of monstrosity. In this analytical framework, unlike traditional monster representations positioned as the“other”, the psychology of the postmodern individual, which is ''schizophrenic'' and ''abnormal'', is analysed as the other in the self. Within the postmodern period, the fluidity of borders and the identity conflicts experienced by the individual culminates in the dehumanization and marginalization of the psychological liminality and hybridity in the relevant works. Therefore, McGrath's novels, which consist of transgressive characters such as madmen, murderers, and perverts, symbolize the stigmatization of individuals who do not conform to social norms as“monsters”. As a result, this thesis argues that monstrosity is associated with“degenerate”identities and the ''abnormal'' self of individuals by means of psychological and cultural analysis of postmodern characters in McGrath's selected novels. In this context, these Gothic novels written by Patrick McGrath in the postmodern era often portray monstrosity as a reflection of social fears and uncanny such as excess, transgression, and degeneration through psychosis and mental instability.