Ülkelerin güç unsurları ve küresel barış gücü arasındaki ilişki
The relationship between the power elements of the countries and the global peace power
- Tez No: 745359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR FAYGANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Güç kavramı birçok disiplin tarafından ele alınmış ve incelenmiştir. Gücün kaynakları, kullanımı ve ölçümü tartışmalı bir konu olmakla beraber her yüzyılın başat sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sürdürülebilir ve kalıcı bir barış ortamının küresel olarak sağlanabilmesi için gücün barışı sağlamaya yönelik olarak kullanılması gerekmektedir. Günümüzün entegre dünyasında ise meydana gelen bir şiddet olayı veya zulüm tüm uluslararası toplumu ve dünya üzerindeki her bir bireyi doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir. Bu durumun artarak hissedildiği böyle bir ortamda tüm devletler ve toplumlar birlikte barış içinde yaşamanın yollarını aramaya başlamışlardır. Fakat ortaya koyulan çözüm yollarının ne derecede etkin ve etkili olduğu konusu tartışmalıdır. Bu araştırmanın amacı, ülkelerin sahip oldukları güç kaynaklarının ne ölçüde barışa yönelik kullanıldığını ölçmek ve bölgesel bazda değerlendirmeler yapmaktır. Araştırma kapsamında ele alınan yüz on altı ülke toplam altı bölgeye ayırılarak gruplandırılmıştır. Çalışmada, 116 ülkenin 2010-2019 yılına ait verileri ''Elcano Global Presence Index'' ve ''Global Peace Index'' üzerinden elde edilmiştir. Böylece sert güç unsurları (ekonomik ve askeri güç) ile yumuşak güç unsurlarının (göç, turizm, spor, kültür, bilgi, teknoloji, bilim, eğitim, işbirlikleri) küresel barışa etkisi panel veri analiz yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda; Asya-Pasifik bölgesinde ekonomik ve askeri güç; Avrupa bölgesinde ekonomik, askeri ve yumuşak güç; Latin Amerika bölgesinde askeri ve yumuşak güç; Mağrip ve Orta Doğu bölgesinde ekonomik güç; Kuzey Amerika bölgesinde askeri güç; Sahra Altı Afrika bölgesinde ekonomik ve yumuşak güç ile küresel barış gücü arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Her bir sonucun bölgesel bazda değerlendirilmesi ilgili bölümde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of power has been handled and studied by many disciplines. Although the sources, use and measurement of power is a controversial issue, it emerges as the dominant problem of every century. In order to achieve a sustainable and lasting peace environment globally, power must be used for peace. In today's integrated world, an act of violence or persecution that occurs directly or indirectly affects the entire international community and every individual in the world. In such an environment where this situation is increasingly felt, all states and societies have begun to seek ways to live together in peace. However, it is controversial to what extent the proposed solutions are effective and efficient. The purpose of this research is to measure the extent to which the power resources of countries are used for peace and to make evaluations on a regional basis. One hundred and sixteen countries considered within the scope of the study were grouped into six regions in total. In the study, the data of 116 countries from 2010-2019 were obtained through“Elcano Global Presence Index”and“Global Peace Index”. Thus, the effect of hard power elements (economic and military power) and soft power elements (migration, tourism, sports, culture, information, technology, science, education, cooperation) on global peace was examined by panel data analysis method. As a result of the research; economic and military power in the Asia-Pacific region; economic, military and soft power in the European region; military and soft power in the Latin American region; economic power in the Maghreb and the Middle East region; military power in the North American region; economic and soft power in the Sub-Saharan African region has been a significant relationship was found between global peacekeeping. The evaluation of each result on a regional basis was made in the relevant section.