Piyano öğretiminin başlangıcında uygun teknik ve ifadenin kullanılması
The Usage of suitable technique and expression in the beginning of piano education
- Tez No: 74539
 - Danışmanlar: PROF. MAHMUT SARI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu araştırmanın I. bölümünde, Piyanonun tarihsel gelişimi anlatılmıştır. İkinci Bölümde ise, teknik ve ifade hakkında genel bilgiler verilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Üçüncü bölümde, eğitim, müzik eğitimi, Bartok'un eğitim ile ilgili görüşleri, piyano çalma ile ilgili öğretim ilkeleri ve düşünceleri anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde Teknik açıdan bir piyano metodunun incelenmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise yaklaşım ve piyano eğitiminde izlenecek yöntemlerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part of this research, the historical appreciation of the piano is considered. In the second part of the research, general information about method, performance and general expression recommendations are given. In the third part of the research, education, musical education, the view point of Bartok on education, the teaching principles of playing the piano and basic approaches on this matter are given. In the fourth part of the research, method of piano is studied on techniquely. In the final part, teacher-pupil relation ship and the teaching method to be followed are mentioned. VI