Füze dikey atış lançeri kilit mekanizması tasarımının malzeme, kaplama ve üretilebilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of missile vertical launcher lock mechanism design in terms of material, coating and manufacturability
- Tez No: 745387
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Silah ve Araçları Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Silah Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma kapsamında avcı uçaklarında kullanılan Mühimmat Askı Ekipmanlarına ait kilit mekanizmasının tasarım yol haritası çıkartılarak, Türk Havacılık ve Savunma Sanayi sektöründe tasarlanmakta olan askı ekipmanı parçalarının tasarım aşamaları, bu aşamalarda takip edilmekte olan yol ve yöntemler, zorlayıcı etmenler, karar aşamaları ve dikkat edilmesi gereken ön koşullar açısından bir kaynak oluşturması hedeflenmiştir. Literatürde Silah Sistemleri olarak yer alan Füze Dikey Atış Lançeri ülkemizde henüz üretilmemektedir. Çalışmada savunma sanayi gelişimi açısından büyük önem arz eden bu ekipmanların görev bilgileri, silah bilgileri, parça ömür isterleri, uçak gereksinimleri ve çalışma koşulları açısından gerçekleştirilmiş olan detaylı incelemeler ekipman kilit mekanizması tasarım detayları ile verilmiştir. Askı ekipmanları parça tasarımlarında yük hesapları için yararlanılması gereken standartlar ve tasarım yapılırken göz önünde bulundurulması gereken detaylar açıklanarak, kilit ana parçası tasarımı için malzeme, üretilebilirlik ve kaplama değerlendirmeleri yapılmıştır. Değerlendirme sonuçları hava aracı askı ekipmanı kritik parçalarından olan ana kilit parçasının, detay tasarımlarda seçilen ekipman ve silaha özel olarak yük hesaplamalarının yapılmasının tasarım sürecine etkilerini gözler önüne sermektedir. Bu çalışma ile gereksinimlere uygun malzeme, kaplama seçilmesi ve üretilebilirliği iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapılması ile bu ekipmanlara ait parçaların yerli olarak tasarım ve üretimlerinin gerçekleştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
in Terms of Material, Coating and Machinability for Aircrafts Within the scope of this study, the design roadmap of the locking mechanism of the Ammunition Suspension Equipment used in the fighter planes was drawn and the design stages of the suspension equipment parts being designed in the Turkish Aerospace and Defense Industry sector, the ways and methods followed in these stages, the compelling factors, the decision stages and the prerequisites to be considered. It is aimed to create a resource in terms of conditions.Missile Vertical Launcher, which is listed as Weapon Systems in the literature, is not yet produced in our country. Detailed examinations of these equipment, which are of great importance for the development of the defense industry, in terms of mission information, weapon information, part life requirements, aircraft requirements and working conditions are given with equipment lock mechanism design details. The standards to be used for load calculations in suspension equipment part designs and the details to be considered while designing were explained, and material, machinability and coating evaluations were made for the design of the key main part.The results of the evaluation reveal the effects of making load calculations specific to the equipment and weapon selected in the detailed designs of the main lock piece, which is one of the critical parts of the aircraft suspension equipment, on the design process. With this study, it has been shown that the local design and production of the parts of these equipment can be carried out by selecting materials and coatings suitable for the requirements and making studies to improve the machinability.