Kamu yönetiminde iş sağlığı ve güvenliğinin tespit ve uygulaması(Van MEM örneği)
Occupatiomal health and safety in public administration (Van National Education Directorate example)
  1. Tez No: 745399
  2. Yazar: NECMETTİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HANİFİ VAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüz dünyasında özellikle Avrupa Birliğinin gelişmiş ülkeleri de dâhil olmak üzere, alınan tüm tedbirlere rağmen iş kazaları ve meslek hastalıklarını minimize etmek yıllar boyunca mümkün olamamıştır. Bu durum İş kazası ve hastalıklarıyla mücadele etmenin kolay olmadığını gözler önüne sermiştir. Son onbeş yıldır, İş Sağlığı ve Güvenliğine (İSG) verilen önem neticesinde, AB ülkelerinde iş kazaları ve meslek hastalıklarında gözle görünür derecede azalmaların olduğu; alınan önlemlerin, uygulanan sistem ve yöntemlerin ne kadar önemli olduğuna işaret etmektedir. Çünkü önemli olan işyeri düzeninde önlem almak, destek olmak, teşvik etmek ve gerekli sistematiği oluşturmaktır. Bu anlamda İSG Kurulları ve İşçi Temsilciliği gibi mevcut kanundaki yeni yapılanmaların etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak ve özellikle toplumsal bilinçlenmeye gidilip, eğitim uygulamalarını ve kapasitelerini elzem bir şekilde arttırmak çok önemlidir. Bu açıdan bakıldığında çalışanlar ve işverenler başta olmak üzere toplumun tüm kesimine bu disiplinin bilimsel açıdan benimsetilmesi önem arz etmektedir. II Çocukluktan itibaren okullarda İSG eğitiminin sürdürülmesi, İSG bilinci oluşmuş çalışanların yetişmesinde çok önemli bir rol oynayacaktır. Bu konuda sorumluluk başta hükümet olmak üzere, eğitim kurumları, dernekler ve meslek odalarına düşmektedir. İSG'nin öneminin çalışanlarla beraber tüm topluma anlatılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, it has not been possible to minimize occupational accidents and occupational diseases in spite of all the measures taken, especially in developed countries of the European Union. This situation revealed that it was not easy to fight occupational accidents and diseases. In the last fifteen years, due to the importance given to Occupational Health and Safety (OHS), there has been a significant decrease in occupational accidents and occupational diseases in EU countries; It indicates the importance of the measures taken, the systems and methods applied. Because it is important to take measures in the workplace order, to support, to encourage and to create the necessary systematic. In this sense, it is very important to ensure that the new structures in the existing law, such as OHS Committees and Workers' Representation, work effectively and in particular, to raise social awareness and to increase their educational practices and capacities in a crucial way. From this point of view, it is important to adopt this discipline scientifically to all segments of society, especially employees and employers. IV The continuation of OHS training in schools from childhood will play a very important role in the training of workers with OHS awareness. Responsibility in this regard falls mainly to the government, educational institutions, associations and professional chambers. The importance of OHS needs to be explained to the society together with the employees.