A comparative study of religious education policy in Turkey and England
Türkiye ve İngiltere din eğitimi politikalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 745398
  2. Yazar: ABDURRAHMAN HENDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LIAM GEARON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Oxford
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Eğitim politikalarının çeşitli ulusal ve uluslarüstü faktörlere bağlı olarak sorgulandığı, eleştirildiği ve yeniden biçimlendirildiği uzun zamandır bilinmektedir. Din eğitimi alanında, bu harici faktörler ile din eğitimi politikalarının arasındaki ilişkiyi incelemek için karşılaştırmalı çalışmalar gerektiği giderek daha fazla iddia edilmektedir. Bu tez ulusal ve uluslarüstü faktörler ve bunların din eğitimi politikaları üzerindeki etkileri etrafındaki karmaşayı ve tartışmaları ortaya koymak için birbirinden önemli derecede farklı olan Türkiye ve İngiltere'nin devlet okullarındaki din eğitimi politikalarını çeşitli politika aktörleri ile mülakatlar yoluyla karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Tez, harici faktörlerin politika aktörlerini kısıtlayan ve etkinleştiren bir ortam oluşturarak din eğitimi politikalarını dolaylı ve dolaysız şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Ancak, tez aynı zamanda din eğitimi politikasının çatışma teorisi merceği ile daha iyi anlaşılabileceğini önermektedir, çünkü politika aktörleri harici faktörleri ve bunların din eğitimi üzerindeki etkilerini bağlı oldukları dünya görüşleri ve inançlarını yansıtan bir şekilde farklı ve çelişkili şekillerde anlamış ve yorumlamışlardır. Dahası, harici faktörler ve rakip politika aktörlerin mücadelesi ortamında din eğitimi şu ortak problemler üzerinde birleşmektedir: karışıklık, önemsizleştirme, suçlamalar ve sonu gelmeyen reform eylemleri ve tartışmalar. Tez, toplumlar arasında ve içinde bulunan çoğulculuğa daha duyarlı hale gelinmesine ve daha açık ve çoğulcu din eğitimi politikalarına ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Tezin bulguları farklı aktörlerin ulusal ve uluslarüstü faktörleri ve bunların din eğitimi üzerindeki etkilerini nasıl anladıkları ve yorumladıkları hakkında bilgiler vermektedir. Bulgular, çoğulcu toplumlarda dinin eğitimdeki yeri hakkındaki tartışmalar ile yakından ilgilidir.
Özet (Çeviri)
It has long been recognised that education policy has been questioned, critiqued and reformed in response to a variety of national and supranational factors. In the field of religious education, there has been a growing argument for comparative works to study this relationship between wider factors and religious education policy. This thesis seeks to present a comparison of religious education policy in state schools in two strikingly different countries, Turkey and England, by interviewing various policy actors, to unravel some of the complexities and contestations around national and supranational factors and their influence on religious education policy. The thesis reveals that wider factors have explicitly and implicitly shaped religious education policy by constituting a significant milieu that has constrained and enabled policy actors. Yet, the thesis also suggests that religious education policy can be better understood through a conflict theory lens, because policy actors have responded to and interpreted wider factors and their influence on religious education policy widely and contradictorily, reflecting their deeply held worldviews and beliefs. Furthermore, in the context of the collision of wider factors and rival policy actors, religious education has tended to converge on common problems such as confusion, marginalisation, accusations and on endless reform actions and discussion. The thesis suggests that there is a need for sensitising for plurality across and within societies and a need for more open and plural religious education policies. The findings of this thesis give insights into how different policy actors view and interpret national and supranational factors and their influence on religious education policy. The findings have relevance for debates about the role of religion in education within plural societies.