Kırmızı yüz: Nedenler, epidemiyoloji ve tedavi
Red face: Causes, epidemiology and treatment
  1. Tez No: 745411
  2. Yazar: DURSUN DORUKHAN ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yüzdeki eritem klinikte oldukça sık görülen bir klinik bulgudur ancak tek bir kutanöz hastalığı temsil etmez. Rozasea, akne, dermatomiyozit, lupus eritematozus, lupus pernio, alerjik kontakt dermatit, ilaca bağlı eritem ve lupus vulgaris gibi enfeksiyöz nedenler dahil olmak üzere değişen şiddette çok sayıda farklı altta yatan duruma bağlı olabilir. Klinik pratikte, dermatologlar sadece tek tür fasiyal eritemle değil, bir dizi farklı kırmızı tonuyla karşılaşırlar. Bu tez konusu fasiyal eritem nedenlerinin klinik spektrumunu sunmakta ve temel klinik ve tedaviye yaklaşım özelliklerini tartışarak kırmızı bir yüzün altında ne olduğu sorusunu ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Facial erythema is a common clinical finding, evident even to the untrained eye; however, a red face does not represent a single cutaneous disease. Red face can be caused by many different underlying conditions of varying severity, including infectious causes such as lupus vulgaris, dermatomyositis, lupus erythematosus, lupus pernio, allergic contact dermatitis, drug-induced erythema, and acne vulgaris. In clinical practice, dermatologists encounter not just one type of facial erythema, but a range of different shades of red. This review presents the clinical spectrum of causes of facial erythema and addresses the question of what lies beneath a red face by discussing key clinical and therapeutic approaches.