Kronik böbrek yetmezliği olan ve olmayan kronik c hepatitli hastalarda karaciğerhistopatolojisi ıle fibrotest/actitest sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of liver histopathology and fibrotest/actitest results in patients with chronic c hepatitis with and without chronic renal failure
- Tez No: 745412
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Nefroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızdan elde ettiğimiz verilere ve daha önce yapılmış olan çalışmalara, biyokimyasal belirteçler, böbrek yetersizlikli hastalarda, normal populasyona göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle fibrotest/actitest gibi girişimsel olmayan testler, böbrek yetersizliği bulunan hastalarda tanısal açıdan yeterli olamamaktadır. Kanama gibi düşük de olsa hayatı tehdit edebilen komplikasyonları bulunmasına rağmen, renal transplantasyon yada antiviral tedavi düşünülen renal yetersizlikli kronik c hepatitli hastalarda karaciğer biyopsisi hala altın standart oalrak yerini korumaktadır. İleride biyopsinin yerini alabilecek ancak renal yetersizlikte olduğu gibi çeşitli etkenlerden etkilenmeyecek yeni biyokimyasal belirteçlere yada bu belirteçlerin ortak kullanımı ile elde edilecek algoritmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
According to the data we obtained from our study and previous studies, biochemical markers show variability in patients with renal failure compared to the normal population. Therefore, non-invasive tests such as fibrotest/actitest are not sufficient for diagnosis in patients with renal failure. Although there are minor life-threatening complications such as bleeding, liver biopsy still remains the gold standard in patients with chronic hepatitis C with renal failure who are being considered for renal transplantation or antiviral therapy. There is a need for new biochemical markers that can replace biopsy in the future but will not be affected by various factors such as renal failure, or algorithms to be obtained by the joint use of these markers.