Piren merkezli elektroaktif molekül tabanlı organik fotovoltaik güneş hücresi üretimi ve karakterizasyonu
Pyrene-based elektroactive moleculer-based organic photovoltaic solar cell prodiction and characterization
- Tez No: 745413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL CANIMKURBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde enerjiye duyulan ihtiyacın sürekli bir şekilde artması ile ülkemizde dünyaya ait fosil kökenli enerji kaynaklarının hızla tükenmekte olduğundan yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep günden güne artmaktadır. Organik yarıiletkenler, düşük maliyetleri, geniş ve esnek yüzeylere kaplanabilmesi, kolay, ucuz ve hızlı üretim yöntemleri ile uygulama alanına göre sentezlenebilen malzeme özellikleri gibi avantajlarla silisyumun gibi inorganik malzemelerin dolduramadığı alanlara girmektedir. Polimer tabanlı organik güneş hücrelerinde yüklerin difüzyon kapasitelerinin polimerlerde çok düşük olduğundan, donör-akseptör tipi malzemelerin ara katmanında homojenimsi bir yapıya ihtiyaç duyulur. Tez kapsamında organik güneş pilinin aktif ara katmanında piren ile pirene ekstra donör gruplardan genellikle yüksek verimle gerçekleşen suzuki reaksiyon tepkimesi ile Tiyofen, Benzotiodiazol ve Trifenilamin moleküllerinin ayrı ayrı bağlantıları sağlanarak homojenimsi yapıda farklı yeni sentezlerin üretimi sağlanmıştır. Söz konusu sentezlerin yapısal, optik, kimyasal ve elektriksel analizleri yapılarak, İndiyum Kalay Oksit ve Alüminyum elektrotları arasında, boşluk taşıyıcı katman Poli(3,4-etilendioksitiyofen):Poli(Stirensülfonat) ve elektron taşıyıcı katman lityum florür ile birlikte oluşturulan dört farklı organik güneş pilinin aktif ara katmanında ayrı ayrı kullanılmışlardır. Oluşturulan yeni organik güneş pillerinden, aktif katmanda yalnızca Piren kullanımı ile verim %0,104; Piren-Tiyofen kullanımı ile verim %0,335; Piren-Benzotiodiazol kullanımı ile verim %0,445; Piren-Trifenilamin kullanımı ile verim %0,284 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada sentezi gerçekleştirilen bu yapılar organik güneş pilinde ilk defa kullanılarak literatüre kazandırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the need for energy is constantly increasing due to fossil-based energy sources are running out rapidly in our country and world, resulting from the demand for renewable energy sources is increasing day by day. Organic semiconductors enter areas as inorganic materials such as silicon cannot be filled, with advantages such as low costs, coating on large and flexible surfaces, easy, cheap and fast production methods and material properties that can be synthesized according to the application area. Because the diffusion capacities of loads in polymer based organic solar cells are very low in polymers, a homogeneous structure is needed in the interlayer of donor-acceptor type materials. Absorption rates should be very good in order to benefit from almost all of the solar spectrum. For this reason, low band gap polymers should be preferred in organic batteries. Within the scope of the thesis, syntheses obtained by using Suzuki reaction with pyrene and pyrene's Thiophene, Benzothiodiazole and Triphenylamine molecules were produced to be used in the active interlayer of organic solar cell. Structural, optical, chemical and electrical analyzes of these syntheses were made. Pyrene and these syntheses were used in the active interlayer of the organic solar cell formed with the space carrier layer Poly(3,4- ethylenedioxythiophene):Poly(Styrenesulfonate) and the electron carrier layer Lithium fluoride between the indium tin oxside and Aluminum electrodes. The efficiency of the obtained organic solar cells was calculated as 0,104% with the use of only Pyrene in the active layer; 0,335% with the use of Pyrene-Thiophene; 0,445% with the use of PyreneBenzothiodiazole and 0,284% with the use of Pyrene-Triphenylamine. In this study, these synthesized structures were introduced to the literature by using them for the first time in organic solar cells.