Taşınabilir lazer tarama sistemleri ile farklı alanlarda doğruluk analizi
Accuracy analysis in different fields with mobile laser scanning systems
- Tez No: 745439
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
LiDAR teknolojisi uzun yıllardır kullanılmaktadır. Fakat hız ve zaman gibi etkenler göz önüne alındığında taşınabilir lazer tarama sistemlerinin diğer lazer tarama sistemlerine göre daha hızlı olmaları ve daha çok alanda kullanılmaları nedeniyle yaygınlaşmaya başladığı görülmektedir. Taşınabilir lazer tarama sistemleri açık alanların yanı sıra yapı, maden, tünel vb. kapalı alanlarda da kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında haritalama amaçlı geliştirilen bir taşınabilir lazer tarama sistemi ile ilgili bilgiler verilmiş, sistem ile ağaçlık alanda, kapalı alanda, açık alanda yapılan ölçümler ile nokta bulutu verisi elde edilmiş ve oluşturulan nokta bulutu test edilerek mobil lazer tarama sistemi ile yapılacak haritalama çalışmaları için doğruluk analizi yapılmıştır. Test ölçümleri ve analizleri sonucunda sistem ile elde edilen verilerin konum doğrulukları, ağaçlık alanda 2.2 cm, kapalı alanda 2.4 cm, açık alanda 3.0 cm olarak hesaplanmıştır. Bununla birlikte ölçü süresi olarak yapılan karşılaştırmalarda mobil lazer tarama sisteminin klasik jeodezik yöntemlere göre en az 9 kat yersel lazer tarama yöntemine göre en az 3 kat hızlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
LIDAR technology has been used for many years. However, considering the factors such as speed and time, it is seen that mobile laser scanning systems have started to become widespread because they are faster than classical geodetic methods and terrestrial laser scanning systems. In addition to being used in open areas, mobile laser scanning systems are also used in closed areas such as buildings, mines and tunnels. In this study, information about a mobile laser scanning system being developed for mapping is given. With the system, point cloud data were obtained by measurements made in wooded areas, indoor and outdoor areas. The created point cloud was tested and accuracy analysis was carried out for the mapping studies to be carried out with the mobile laser scanning system. As a result of the test measurements and analysis, the position accuracy of the data obtained with the system was calculated as 2.2 cm in the wooded area, 2.4 cm in the indoor area, and 3.0 cm in the open area. However, based on the measurement time, it has been observed that the mobile laser scanning system is at least 9 times faster than the classical geodetic methods and at least 3 times faster than the terrestrial laser scanning method.