Modern fas edebiyatında kısa öykü ve Muhammed Zafzâf'ın 'Bâ'i'atu'l-verd' adlı öykü koleksiyonunun tahlili
The short story in modern moroccan literature and the analysis of Muhammad Zafzâf's 'Bâ'i'atu'l-verd' story collection
- Tez No: 745442
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
XIX. yy'dan itibaren sömürge rejimlerinin çeşitli politikalarına sahne olan Fas, 1912-1956 yılları arasında Fransız himayesine girmiştir. Bu dönemde diğer Arap ülkelerinde Arap Rönesans'ı olarak adlandırılan“Nahda Hareketi”başlamışken, Fas'ta ise bu hareketin I. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde başladığı görülmektedir. Diğer Arap ülkelerine kıyasla yaşanan gecikmeden dolayı Fas edebiyatı, uzun bir süre eski kültürün ve klasik Arap edebiyatının etkisinde kalmıştır. İşte bu nedenle de Mağrip ülkelerinden olan modern Cezayir ve Tunus edebiyatında olduğu gibi Fas edebiyatında da kısa öykü ve roman gibi nesir türlerinin oldukça geç bir zamanda ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada, ilk olarak modern Fas edebiyatında kısa öykü türünün doğuşundan gelişimine kadar geçirmiş olduğu merhalelerden bahsedilmiştir. Ardından Fas kısa öyküsünün en önemli öncülerinden birisi olan Muhammed Zafzâf'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. Son olarak da Muhammed Zafzâf'ın Bâ'i'atu'l-Verd adlı kısa öykü koleksiyonu teknik ve tematik açıdan tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Morocco, which has been the scene of various policies of colonial regimes since the XIX. century, entered the French protectorate between 1912 and 1956. In this period, while the“El-Nahda Movement”, which is called the Arab Renaissance, started in other Arab countries, it is seen that the movement started in Morocco just before the First World War. Moroccan literature has long been influenced by ancient culture and classical Arabic literature, because of the delay in comparison with other Arab countries. Therefore, it has been determined that prose genres such as short stories and novels emerged quite late in Moroccan literature, as in modern Algerian and Tunisian literature, which are from the Maghreb countries. In this study, firstly, the stages of the short story genre from its birth to its development in modern Moroccan literature are mentioned. Then, the life, literary personality and works of Mohammed Zafzâf, one of the most important pioneers of the Moroccan short story, were discussed. Finally, Muhammad Zafzâf's collection of short stories called Bâ'i'atu'l-Verd was analyzed from a technical and thematic point of view.