Türk bankacılık sisteminde piyasa yapısı ve optimal banka ölçeği-özel mevduat bankaları için bir araştırma
Market structure in Turkish banking system and optimal .scake for banks-a research for privayely owned deposit banks
  1. Tez No: 745443
  2. Yazar: FATMA LEYLA BAŞTAV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER FARUK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada türk bankacılık sisteminde piyasa y apısı araştırılarak bu yapının özel mevduat bankaları karrlılığı üzerindeki etkileri incelenmiş ve bu piyasa yapısında bankalar için optimal banka işletmesi ölçeği belirlenmeye çalışılmıştır. Piyasa yapısı belişrlenirken mikroekonomik teorideki tanımlamalar ve rasyo analizinden yararlanılmıştır. Karlılık yapısı araştırılırken özel mevduat bankaları için karlılık fonksiyonu tahmin edilerek sektör piyasa yapısı -banka yönetimi-banka performansı (SCP) hipotezi ile verimlilik hipotezlerinden hangisinin geçerli olduğu sınanmıştır. aynı banka grubu için çokürünlü maliyet fonksiyonu tahmininde bulunulurken translog maliyet fonksiyonu kullanılmış,mali aracılık yaklaşımı ile bankalarınmevduat, kredi, işgücü girdileri kullanılarak menkul değer, kredi üretiminde bulundukları varsayılmıştır. Her iki regresyonda da 1990-1995 eylül arası dönemdeki 3 aylık verilerle en küçük kareler (OLS) tahmin tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at specification of the market structure of the turkish banking system and the effects of this structure on the performance (by profitability) of privately owned banks, as well as the specification of optimal scale for banks for the sub group. Ratio analysis technique i,s used and fundamentals of the microeconomic theory are encountered to define the market structure in the sector. A profit function is estimated to analyse the performance structure of banks and the market strustıre-bank conduct-bank performance (SCP) hypothesis is tested against the efficiency hypothesis. While estimating the multiproduct firm cost function in the form of translog forthe privately owned banks financial intermediation is assumed to underlie the bank production structure, i.e. banks are treated as firmswhich produce loans and deposit outputs by use of loans, deposits and labor as inputs. In both regression equations the period covers the quarters of the years 1990-1995 september. .The OLS estimation is utilized in the regression equations.