Kronik otitis media'lı olgularda bilgisayarlı tomografinin tanısal değeri
Diagnostic value of computed tomography in patients with chronic otitis media
- Tez No: 745445
- Danışmanlar: DR. BURHAN DADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Temporal kemiği görüntüleme yöntemleri son 10 yıldır oldukça gelişmiştir. Önceleri düz grafiler, selektif karotis ve vertabral anjiografi baslica görüntüleme yöntemleri idi. Bunlarin yerini son zamanlarda B.T., M.R. ve digital subtraction anjiografi almıştir.Bu yeni metodlar icerisinde B.T. Kronik Otit Media (K.O.M.) tanisinda oldukca önemli bilgiler sağlamaktadır. Otoskopik muayene ile tam değerlendirilemeyen attik bölgesi ve posterior timponumdaki hastalığın derecesi B.T. ile değerlendirilebilir. B.T. Gerek tibbi,gerekse cerrahi tedavide yol gösterici bir unsurdur. Bu calışmamizda kronik otitis mediali hastalarda, peroperatuar bulgular ile preoperatuar B.T.bulgularını karşilaştırarak B.T.'nin cerrahi düşünülen hastalardaki değerini araştırdik. Materyel metod: Nisan 1995 ile Haziran 1996 arasındaki Haseki Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğine başvuran 21 Kronik otitli hasta çalışmaya dahil edildi. cerrahi eksplorasyon bulguları ile Temporal kemik BT bulguları karşılaştırıdı. Bulgular: Preoperatif BT ile operasyon bulgularının karşılaştırılmasında doğruluk oranını yüksek bulduk. Sonuç: BT cerrahi girişim öncesinde ve seçilecek cerrahi prosedürlerde değerli bilgiler verir.
Özet (Çeviri)
Imaging methods of the temporal bone have been highly developed over the past 10 years. Previously, direct radiographs, selective carotid and vertebral angiography were the main imaging methods. These have recently been replaced by B.T., M.R. and he received digital subtraction angiography.These new methods include B.T. and Chronic Otitis Media (C.O.M.) provides very important information in the diagnosis. B.T. can be evaluated the degree of the disease in the attic and posterior tympanum, which cannot be fully assessed by otoscopic examination.B.T. is a guiding element in both medical and surgical treatment. In this study, in patients with chronic otitis media, peroperative and preoperative B.T.findings comparing, we investigated the value of B.T in patients who are considering surgery. Material Metods: 21 patients with chronic otitis who were admitted to the Otolaryngology Clinic of Haseki Hospital between April 1995 and June 1996 were included in the study. The surgical exploration findings and temporal bone CT findings were compared. Results: We found a high accuracy rate in comparing preoperative CT and operation findings. Conclusion: CT gives valuable information before the surgical intervention and during the surgical procedures to be selected.