İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu ve görsel sanat eğitimi üzerine bir inceleme
Applied fine arts visual art education
  1. Tez No: 74546
  2. Yazar: SERPİL SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başlarında ard arda gerçekleşen teknolojik yenilikler özellikle mimaride kalıpların değişmesine neden oldu. Çağın koşullarına uygun olarak ihtiyaçlardan doğan tavırlar, fikirler arasında, yeni bir görsel sanat eğitimi anlayışı vardı. Tatbiki Güzel Sanatlar o günlerde teknolojik gelişmelerle çirkinleşen dünyayı güzelleştirmek için öne sürülen bir fikirdi Bauhaus'da bu fikre ev sahipliği yapacak ve büyük ustalar ile usta sanatçılar el birliği ile geleceğin dünyasını oluşturacaklardı. Hareket bu temelden yola çıktı ve büyük bir kabul gördü. Çünkü; bu dünya üzerinde kalkınma hamlesinde bulunan tüm ülkelerin sorunuydu. Yaşama alanlarını güzelleştirecek, tasarımcılar yetiştiren okullar açıldı, 1957 yılında Türkiye'de kendi ülkesinin geçmişi ve bugünü arasındaki bağlantıyı kurabilecek tasarımcılarını yetiştirecekti. Almanya'da bu okulların kurucusu olan Adolf Schnek İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nu kurmak için Türkiye'ye geldi ve büyük bir sorumluluk üstlendi. Kuruluş yıllarında 2 -yıl olan eğitim 4 yıla çıkarıldı, mezunlarına dekoratör unvanı verildi ve ülkenin geleneklerine göre değişikliklere uğrayan okul 1982 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi adını aldı ve Yüksek Öğrenim Kurumuna bağlandı. Tatbiki Güzel Sanatlar Görsel Sanat Eğitim anlayışı üniversite düzeyinde uygulana gelmiştir. Ancak; bugün karşımıza çıkan sanat ve toplum çıkmazı vardır. Halkın gelişen teknolojik koşullara ayak uydurmak zorunda kaldığı dünyamızda sanat ve halk arasındaki uzaklık giderek artmaktadır. Halkımıza uygulanan sanat eğitimi onun iyi bir sanat tüketicisi olmasına imkan tanımıyor, Kitch ürünlere olan talebi ilköğretim kurumlarında verilen sanat eğitiminin aksaklıklarına bağlanıyor. VIHalkın eğitiminde Tatbiki Güzel Sanatlar Görsel Sanat Eğitimi anlayışının ilköğretim kurumlarında kullanılmasının geleceğin yetişkinlerinin yaşama alanının tüm nesnelerinde estetik bireyler olarak yetişmelerine olanak sağlayacağı düşüncesini taşıyoruz. Bunu yaparkende birey toplum içinde toplum ise teknolojik ve ekonomik bir kültürle besleniyor. Bu düşüncelerle sanat eğitiminde yeni bir bakış açısı sunuluyor. Tatbiki Güzel Sanatlar Görsel Sanat Eğitimi anlayışı uygulandığı kitlelerde yaşama alanına ait olan her nesnede güzellik ve sanat söylemi ile karşımıza çıkmıştır. Bugün endüstriyel anlamda üretilen güzelliklerle donanımlı nesneler çirkinleşen dünyayı daha yaşanılır hale getirecek bir görev üstleniyor. Türk milli eğitiminin pragmatist felsefesine ters düşmeyen bu anlayış sanat eğitimi sistemimize bir alternatif olarak sunulmuştur. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The technological innovations in the late 19 th.and early 20 th. centuries led to structural changes in architecture. Among the tendencies and ideas originating from the needs of the century, there was a new understanding of visual art education. Applied fine arts was on idea put forward in order to make the world seen beatiful since technological improvements destroyed the way it looked. Bauhaus was to welcome this idea and great artists and craftsmen were to shape the world of the future hand in hand there. The movement originated from this base and have been appreciated much since this was the problem of all developing countries. Schools were built to educate people who can make the living areas seen beatiful Turkey was to educate people who can form the link between the contry's past and today in 1957. Adolf Schneck who was the founder of these schools in Germany came to Turkey to setup İstanbul State School of Applied Fine Arts accepting to carry a great responsibility. In the early years of the school, duration of education was two years, but then it became four years. The graduates were awarded with the title;“decorator”. The school experienced the necessary changes to adopt the conditions of the country and in 1982 it was named as Fine Arts Faculty of Marmara University. Applied fine arts visual art education cancept has been applied at the university level. However today we face the dilemma of art versus society. The disparity between arts and public increases as people try to adopt the new environment formed by improving technology. The art education given to the public is insufficient for then to be educated art consumers. The excess demand for the VIIIkitch products is supposed to be originating from the deficiencies of art education in primary schools. We think that if the applied fine arts visual art education concept can be applied in educating the public, people of the future will be the ones looking for esthetic in every field of life. Individual is being fed with in public, public is being fed with a technological and economic culture. A new perspective on art education is offered with these ideas. Applied fine arts visual art education concept comes up with the argument of beauty and art in every object belonging to the living areas. Today, objects, produced industrially but equipped with beauties, carry the responsibility of making the world seen beautiful. This concept does not contradict with their pragmatic philosophy of Turkish education and was offered as an alternative art education system. IX