Türkiye'de seçim sistemi arayışları -bir alternatif model-
Search for a new electoral system -an alternative model-
  1. Tez No: 74545
  2. Yazar: RABİA BAHAR ÜSTE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET Seçim sistemleri, ülke temsilcilerini belirlemede bir anahtar görevi görmektedir. Çünkü, seçilen kişiler o toplum hakkında hem karar vermekte hem de ülkenin geleceğini tayin etmektedirler. Ülkelerin istikran, başarısı ve huzuru için seçim sistemi önem taşımaktadır. Seçim sisteminde başlayan olumlu yönler toplumda her aşamada kendini göstereceği gibi, yine seçim sistemindeki olumsuz yönler de her aşamada ülke insanının karşısına çıkabilecektir. Ülkeler istikrarlı bir yapı için, demokrasi geleneklerine ve toplumsal ihtiyaçlarına göre, seçim sistemlerini belirleyerek uygulamalıdırlar. Seçimler ve seçim sistemleri geçmişte olduğu gibi günümüzde de en çok tartışılan konulardan biridir ve Türkiye'de de demokrasi geleneğinin oluşturulması sürecinde öncelikli konular arasında yer almaktadır. Türkiye'de seçim ve seçim sistemi ile ilgili konular sürekli değişim gösteren bir seyir izlemiştir. Hemen hemen birçok seçime yeni bir kanunla gidilmiş ya da bir önceki kanunda büyük değişiklikler yapıldığı gözlenilmiştir. Çalışmada, Türkiye açısından seçim sistemleri ve getirilen yenilikler incelenirken, seçim sistemi ile ilgili pekçok modelin önerildiği fakat bu modellerin çoğunun ülke gerçekleri ile bağdaşmadığı belirlenmiştir. Önerilen modelin uygulanabilir olması kadar, uygulayıcılar tarafından kabul görmesi de gerekir. Sadece model önermenin yeterli olmadığı, seçim kanununda yapılacak yeniliklerin neler olacağının da belirlenmesi seçim sisteminde etkinlik faktörünü arttıracaktır. Ülke için seçim sistemi önerileceği zaman halkın görüşlerim de almak gerekmektedir. Ayrıca, ülkede daha önceki dönemlerde yaşanılan çelişkileri ortadan kaldırabilecek ve halkın iradesini tam anlamıyla parlamentoya yansıtacak bir model önerilmesi amaç edinilmiştir. Seçim sistemi arayışlarıyla birlikte, demokratik değerlerin de gözden geçirilmesinin ülke gerçeğini içeren bir sistemin oluşumunu ortaya koymakta yararlı olacağı düşünüldüğünden, bu yönde de incelemeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada,alternatif model olarak sunulan seçim sisteminin, başka sorunları beraberinde getirmemesine, çözüm üretmesine ve seçim sistemi arayışlarına katkıda bulunmasına dikkat edilmiştir. Önerdiğimiz modelde, tüm bu noktalar gözönüne alınmış, içerisinde adalet ve fayda ilkelerini özümseyen, ülke koşullarına uygun, anlaşılır ve halkın istemlerine de yanıt verebilecek bir seçim sistemi oluşturulmaya çalışılmıştır. Modeli hazırlarken amacımız, her konuda olduğu gibi, seçim sisteminde de kaliteye ulaşabilmektir. Eğer, kaliteli siyaset istiyorsak, bu amaca kaliteli seçim sistemi ile başlamamız gerektiği inancındayız. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Electoral systems assume important functions in the determination of people's representatives. Because those who are elected take vital decisions that will influence the future of people and state. Hence electoral systems are very important for stability and order of states. It is obvious that positive and negative phases of electoral systems are the factors that influence ordinary citizens in a given country. Thus a stable structure requires that the countries select the electoral systems that best fit to their democratic traditions and needs of their people. Nowadays elections and electoral systems are the most discussed topics as in the past, and the matter has priority among the political issues that frequently came to the agenda in the context of debacles for the formation of a tradition of democracy in Turkey. It is observed that the debates pertaining elections and electoral systems follow a constantly changing course. Almost all elections bring about enactment of a new electoral law or amendment on the former one. In this study, it has been focused on electoral systems and legal regulations regarding electoral process in Turkey, and asserted that although there are large number of projects for a fair electoral system for Turkey that have been put forth by several students of politics, most of them seem to be incapable to meet the needs of the country in this field. Implementation of the models is not sufficient, they should also be adopted by those who will implement them. Thus it is clear that only suggesting a model is not a desirable solution to the problem but the determination of the content of the amendments on the prevailed electoral laws is to make electoral system more efficient. In this study it is asserted that public opinion should also be taken into account when an electoral law is hammered out. Besides it, it should be aimed a model, which will end the dilemmas formerly lived and that will reflect the will of people to the composition of parliament exactly. It is thought that besides search for a fair electoral system, it shall be very useful to asses the democratic values for the formation of a system that will best suit to the realities of the country. Therefore, the researches have been made in this direction. In. this study, it is taken into account the proposed model not to create new problems but to VIIarticulate solutions to the prevailed ones and to make contribution to the efforts spent for this goal. ov In the model we offer, all these phases of the topic are taken into consideration and tried to mold an electoral system therein it promotes justice and efficiency and that is convenient, vivid and capable to respond to the will of people. The main goal is, as it is in all other matters, to reach quality in electoral system. It is believed that if we desire a qualified politics, we should commence our work with a qualified electoral system. VIII