Somali toprak haritasının güncelleştirilmesi üzerine bir çalışma
A study on updating the soil map of Somalia
  1. Tez No: 745468
  2. Yazar: ABDULLAHI MOHAMED HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAŞAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Federal Somali Cumhuriyeti, 1990 yılında iç savaşın nedeniyle çökmüştür. O zaman, belgeler ve veriler de dâhil olmak üzere tüm değerli şeyler kaybolmuştur ve ülkenin ekonomik değeri de azalmıştır. Kaybolan belgeler içerisinde tarım ve toprak envanterleri de yer almaktadır. Bu çalışma yeniden verilerini toplayan ülke için önemli olabilecek toprak envanterlerine katkı sağlamak amaçlı yürütülmüştür. Çalışma da Somali toprak haritasının güncelleştirilmesi hedeflenirmiştir. Çalışmada ilk olarak, Somali'deki iklimin türünü göstermek için sıcaklık ve yağış içeren sayısal iklim haritaları geliştirilmiştir. Ayrıca sayısal jeoloji haritası, toprak haritası, eğim haritası ve sayısal yükseklik model haritası hazırlanmıştır. LANDSAT görüntüsünün kuru ve yağışlı dönemleri denetimsiz sınıflandırma kullanılarak analiz edilmiş ve yağışlı ve kuru dönem arazi kullanım haritaları çıkarılmıştır. İkinci olarak, CBS teknolojisini kullanarak, tüm haritaları ağırlıklı bindirme (Weighted overlay) analizi ile üst üste çakıştırılmış ve faktöriyel toprak haritası sınırları üretilmiştir. Bu harita mevcutta var olan kaba ölçekli toprak haritası ile karşılaştırılarak güncellene bilirliğine yönelik bilgi üretilmiştir. Sonuç olarak mevcut toprak haritasında bazı sınırların hazırlanan bu veri seti ile daha detaylandırılabileceği ortaya konmuştur. Çalışma sayısal veriler ile Somali'nin toprak haritasının geliştirilebileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
The Federal Republic of Somalia collapsed in 1990 due to civil war. At that time, all valuable things were lost, including documents and data, and the economic value of the country also decreased. Agricultural and soil inventories are also included in the lost documents. This study was carried out to contribute to soil inventories that may be important for the country that collects its data. It focuses on updating the soil map of Somalia. Firstly, in the study, digital climate maps including temperature and precipitation were developed to show the type of climate in Somalia. In addition, a digital geological map, soil map, slope map, and digital elevation model map were prepared. Dry and rainy periods of the Landsat image were analyzed using unsupervised classification, and rainy and dry period land use maps were produced. Secondly, using GIS technology, all maps were overlaid with weighted overlay analysis and factorial soil map boundaries were produced. This map was compared with the existing coarse-scale soil map, and information about its update ability was produced. As a result, it has been revealed that some boundaries in the existing soil map can be detailed with this data set. The study shows that the soil map of Somalia can be developed with numerical data.