Mogadişu (Somali) bölgesinde toprak ortamında ağır metal kirliliğinin incelenmesi
Investigation of heavy metals pollution in surface soil samples from Mogadishu (Somala)
  1. Tez No: 871968
  2. Yazar: ABDIFATAH BASHIR ISAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN BİNNUR KURT KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ağır metaller en yaygın çevre kirleticilerden biri olarak kabul edilir. Toprakta, suda ve tozda birikerek bitki ve hayvanlar için ciddi bir tehdit oluşturabildiklerinden çevre için potansiyel tehlike oluştururlar. Bu çalışma Mogadişu topraklarındaki ağır metallerin kirlenme düzeyini değerlendirdi. 48 adet toprak numunesi deneysel incelemeye tabi tutulmuştur. ICP-MS ile V, Cr, Mn, Co, Ni, Cu, Zn, As, Se, Sr, Cd, Sn, Ba, Ti ve Pb konsantrasyonları elde edilir. Sr ve Zn sırasıyla 853 mg/kg ve 187,43 mg/kg ile en yüksek ortalama konsantrasyonlara sahipti. Cd ve Ti ise sırasıyla 0,150 mg/kg ve 0,005 mg/kg ile en düşük ortalama konsantrasyonlara sahipti. Jeoakümülasyon indeksi sonuçları V, Cr, Mn, Co, Cu, As, Cd, Sn, Ti ve Pb'nin hepsinin coğrafi indeksinin sıfırdan küçük olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak Zn orta derecede kirlenmiş ve Sr aşırı derecede kirlenmişti. Çalışmada çocuk ve yetişkinlerin TCR sonuçları sırasıyla 1,47x10-7 ve 5,58x10-8 idi. Toprak örneklerinden elde edilen HQ ve HI, 1'e eşit olan standart değerlerden daha düşüktür, bu nedenle yetişkinler ve çocuklar için doğrudan kanserojen olmayan risk oluşturmazlar. As, Cr, ve Ni elde edilen en yüksek değerlerdir. CR ve TCR değerleri 10-4-10-6'ya eşit standart değerlerden daha düşük elde edildi. Bu, yetişkinler ve çocuklar için doğrudan kanserojen risk oluşturmadığını gösterir.
Özet (Çeviri)
Heavy metals are considered one of the most widespread environmental pollutants They are potentially hazardous to the environment because they can accumulate in the soil, water, and dust, posing a serious threat to plants and animals. This study assessed the level of contamination of heavy metals in the soil of Mogadishu. 48 soil samples is addressed to undergo experimental investigation. V, Cr, Mn, Co, Ni, Cu, Zn, As, Se, Sr, Cd, Sn, Ba, Ti and Pb concentrations are obtained with ICP-MS. Sr and Zn had the highest mean concentrations of 853 mg/kg and 187.43 mg/kg respectively. While Cd and Ti had the lowest mean concentrations of 0.150 mg/kg and 0.005 mg/kg respectively. Geoaccumulatıon index results have shown that V, Cr, Mn, Co, Cu, As, Cd, Sn, Ti, and Pb all had geo-index less than zero. Zn was moderately contaminated, and Sr was extremely contaminated as the result showed. In the study, TCR results of children and adults were 1,47x10-7 and 5,58x10-8 respectively. HQ and HI obtained from soil samples are lower than the standard values equal to 1, therefore they don't pose a direct non-carcinogenic risk for adults and children. As, Cr, and Ni were the highest values obtained. CR and TCR values were obtained lower than the standard values equal to 10-4-10-6. This indicates that it does not pose a direct carcinogenic risk for adults and children.