The assessment of erosion risk and prediction of soil losses in Somalia
Somali topraklarının erozyon risklerinin belirlenmesi ve toprak kayıplarının tahmini
  1. Tez No: 840340
  2. Yazar: ABDINASIR ABDULLAHI MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAŞAYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Toprak erozyonu, başta tarım alanları olmak üzere tüm doğal ekosistemin sürdürülebilirliğini olumsuz etkileyen ve gıda güvenliği açısından gelecek nesillere tehlike oluşturan küresel bir çevre sorunudur. Nitekim toprak koruma ve yönetimi üzerine yürütülen çalışmalar öncelikle toprak kaybının tahminini ve erozif süreçlerin azaltılması için alınması gerekli önemler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu tez çalışması ile Revize Edilmiş Evrensel Toprak Kaybı Denklemi (RUSLE) ve Avrupa arazi örtüsü envanteri - Çevresel Bilgi Koordinasyonu (CORINE) modelleri kullanılarak Somali için toprak erozyonu riskinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada toprak kayıp miktarının tahmin edilmesi için RUSLE modeli, mevcut ve potansiyel toprak erozyonu risk durumunun belirlenmesinde ise CORINE modeli kullanılmıştır. Her iki yönteme göre toprak haritalarını üretmek için derinlik, taşlılık, iklim, arazi örtüsü, yağış erozivitesi, toprak aşınabilirliği, eğim uzunluğu ve erozyon kontrol uygulamaları parametreleri Coğrafi Bilgi Sistemine entegre edilerek fonksiyonlanmıştır. RUSLE modeli A faktör haritası sonucuna göre, çalışma alanının %97.12'si düşük, %2.35'i orta, %0.52'si yüksek ve %0.004'ü çok yüksek erozyon şiddetine sahiptir. CORINE modelinin bulgusu, ülkenin kuzey ve orta bölgelerindeki toprakların %84.26'sının orta düzeyde gerçek toprak erozyonu riskine sahip olarak kategorize edildiğini göstermiştir. Düşük ve yüksek gerçek toprak erozyonu riskleri yüzdeleri sırasıyla %12.08 ve %3.66 olarak belirlenmiştir. Gerçek toprak erozyon riski yüksek olan alanlar öncelikle güney kısımlarda bulunurken, orta düzeyde gerçek toprak erozyon riski olan alanlar kuzey ve orta kısımlarda dağılım göstermektedir. Arazi kontrollerinde erozyon şiddeti yüksek alanlarda üst toprağın aşındığı ve yüzey erozyon izlerinin bulunduğu görülmüştür. Somali topraklarının büyük çoğunluğunda su erozyonu önemli bir sorun olarak değerlendirilmemiş olmakla birlikte erozyon şiddetinin bulunduğu bölgelerde tarımsal faaliyetlerin bu durum göz önüne alınarak planlanması toprakların korunması için önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Soil erosion is a global environmental problem in the nature of food that is dangerous for future generations in terms of negative surveillance of the sustainability of the entire natural environment, especially agricultural areas, and security. As a matter of fact, studies on soil conservation and management primarily focus on the estimation of soil loss and the measures to be taken to reduce erosive processes. In this thesis, it is aimed to evaluate the soil erosion risk for Somalia by using the Revised Universal Soil Loss Equation (RUSLE) and the European Land Cover Inventory Environmental Information Coordination (CORINE) models. In evaluating the risk of erosion in research and assessing the risk, the RUSLE model was used to estimate the amount of soil loss, and the CORINE model was used to determine the current and potential soil erosion risk situations. To generate soil maps using both methods, parameters such as depth, stoniness, climate, land cover, precipitation erosivity, soil erosion, slope length, and erosion control applications were integrated and used in the Geographical Information System. According to the RUSLE model A factor map result, 97.12% of the study area has low, 2.35% moderate, 0.52% high, and 0.004% very high erosion intensity. The findings of the CORINE model showed that 84.26% of the soils in the northern and central regions of the country were categorized as having a moderate true risk of soil erosion. The percentages of low and high true soil erosion risks were determined as 12.08% and 3.66%, respectively. Areas with a high risk of real soil erosion were found primarily in the southern parts, while areas with a medium level of real soil erosion risk were found to be distributed in the northern and middle parts. In the field controls, it was observed that the top soil was eroded, and there were traces of surface erosion in areas with high erosion intensity. Although water erosion has not been considered an important problem in the vast majority of Somali soils, planning agricultural activities in areas where erosion intensity is present will be an important step for the protection of soils.