Examining the causes and effects of flight attendant fatigue
Kabin memurlarında yaşanan bitkinliğin sebepleri ve etkileri
- Tez No: 745499
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda sivil havacılık faaliyetlerinin kapsamı hızla artmış olup bu büyüme beraberinde kabin memurlarına yönelik beklentileri de yükseltmiştir. Kabin ekipleri görevlerinin farklılaşmasıyla birlikte, uzun mesaili görevler, ardışık çalışma günleri, ağır iş yükü gibi çeşitli zorluklar ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bundan dolayı; düzensiz uyku, yetersiz dinlenme süresi, uzun çalışma süresi gibi faktörler kabin memurlarını fiziksel ve zihinsel bitkinliğe maruz bırakmaktadır. Bu çalışma, büyük bir Türk havayolu şirketinde çalışan kabin memurlarında yaşanan bitkinliğin sebeplerini ve etkilerini anket yöntemi aracılığıyla araştırmaktadır. Geliştirilen anket çevrimiçi olarak 152 kabin memuruna uygulanmıştır. Anket ile demografik özellikler, uyku kalitesi, bitkinlik deneyimi, bitkinliğin sebepleri ve etkileri ile bitkinliği yönetme stratejileri hakkında veri toplanmıştır. Verilerin işlenmesi ile elde edilen sonuçlar, neredeyse tüm katılımcıların uykuya ilişkin problemler yaşadığını göstermektedir. Bulgular, kabin memurlarının çoğunun uçuş görevinden önce uykuya dalmakta zorlandıklarına işaret etmektedir. Gece uçuşları öncesinde ve minimum dinlenme süreli yatılardaki uyku sürelerinin de oldukça düşük olduğu görülmektedir. Buna ek olarak, önemli sayıda kabin memuru uçuş esnasında istemsizce uyuya kalmaktadır. Ayrıca sonuçlar, minimum dinlenme süreli yatılar, gece uçuşları, ardışık çalışma günleri ve dört bacak uçuş görevi gibi planlamaya ilişkin faktörlerin bitkinliğe yol açmada önemli rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu hususlardan dolayı, planlamanın iyileştirilmesi gerekmektedir. İş ve sosyal yaşam arasında denge kurmak konusunda erkekler kadınlardan daha fazla zorlanmakta, evliler ise bekârlara göre daha fazla zorluk yaşamaktadır. Diğer yandan, genç kabin memurlarının gece uçuşu öncesi uyku süreleri yaşça büyük olan meslektaşlarına göre çarpıcı derecede düşüktür. Kabin memurlarının çoğunun bağışıklık sistemi çalışma koşullarından negatif etkilenmektedir. Bu araştırmanın sonuçları havayolu şirketleri ve politika yapıcılar için, havayolu operasyonlarının güvenliğini ve kabin memurlarının sağlık ve mutluluğunu sağlamak için bitkinlik ile ilgili faktörleri etkin bir şekilde yönetebilmeleri konusunda değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The scope of civil aviation operations has increased rapidly in recent years. This growth has also raised the expectations from flight attendants. The duties of cabin crews have diversified and created several challenges including longer duty days, consecutive working days, heavy workload. Hence, flight attendants have become subject to physical and mental fatigue due to irregular sleep, inadequate rest time, and long working hours. This study investigates the causes and effects of fatigue among flight attendants of a Turkish airline company through a self-administrated questionnaire. A structured survey was developed and run online to 152 flight attendants. It collected data on demographics, sleep quality, fatigue experience, causes and effects of fatigue, and fatigue management strategies. The results show that almost all participants experience sleep-related issues. The findings indicate that the majority of the flight attendants have trouble falling asleep before flight duty. The sleep duration before night flights and during layovers with minimum rest time is dramatically low. Moreover, a significant number of flight attendants have admitted having nodded-off unwillingly during flight. The results also reveal that factors related to scheduling - i.e., layovers with minimum rest time, long duty days, night flights, consecutive working days and 4-legged flight duty play an important role in causing fatigue. Hence, scheduling should be improved. In balancing work and social life, men struggle more than women and married flight attendants have more difficulty than single ones. Also, the sleep duration before night flights is strikingly low in younger cabin crews than their older colleagues. The immune system of the majority of the flight attendants is negatively affected due to working conditions. These findings provide valuable insights for airline companies and policymakers to seriously manage fatigue related factors to ensure the security and safety of airline operations and the well-being of flight attendants.