Hz. Peygamber'in sünneti ve modern iktisat açısından sermaye ve emek
Capital and labor in the perspective of the sunnah of the prophet and modern economics
- Tez No: 745507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hadis alanında iktisat ve iktisadi düşünce bağlamında özel olarak sermaye ve emek kavramlarının incelendiği çalışmaların az olması nedeniyle bu alanda daha çok bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada Hz. Peygamber'in (sas) sünneti ışığında İslâm iktisadının sermaye ve emek kavramlarına bakışı incelenmiş ve bu kavramların Modern iktisat düşüncesinde nasıl anlaşıldığı araştırılarak bu iki düşünce arasında ki benzerlikler ve farklar karşılaştırma yapılarak, ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, modern iktisatta sermaye ve emek kavramlarının iktisadi açıdan nasıl değerlendirildiğini; batı iktisadi düşüncesinin temelini oluşturan İlk Çağ filizoflarının konuyla ilgili düşüncelerini, Eski Roma ve Orta Çağda ki uygulamaları, süreç içerisinde ortaya çıkan farklılıkları aktararak, Merkantilizm, Fizyokrasi, Sosyalizm ve günümüzde hâkim olan Kapitalist düşünceye kadar incelenmiştir. İslâmî iktisatta ise Kur'an-ı Kerim'den başlayarak, Hz. Peygamber (sas) dönemindeki iktisadi faaliyetler ve uygulamaları ele alınmaktadır. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise sermaye ve emek kavramlarını İslâm iktisadı açısından, Kur'an'dan sonra en önemli referans olan Hz. Peygamber'den (sas) gelen rivayetlerle birlikte Müslüman düşünürlerin bu kavramlar konusundaki görüşlerine yer vererek modern iktisatta ve İslâm'da sermaye ve emek kavramlarına yaklaşımın nasıl olduğunu hadisler çerçevesinde karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
There is a need for more scientific studies in this field, since there are few studies in the field of hadith that specifically examine the concepts of capital and labor in the context of economics and economic thought. In this study, In the light of the Prophet's (pbuh) sunnah, the view of Islamic economics on the concepts of capital and labor has been examined, and how these concepts have been understood in modern economic thought, and the similarities and differences between these two ideas were discussed by comparing them. In the first part of the study, how the concepts of capital and labor are evaluated economically in modern economics; It have been examined the thoughts of the First Age philosophers who formed the basis of western economic thought, their practices in Ancient Rome and the Middle Ages, and the differences that emerged in the process, up to Mercantilism, Physiocracy, Socialism and Capitalist thought that dominates today. In Islamic economics, It has been tried to deal with the economic activities and practices in in the Qur'an and the period of the Prophet (pbuh). In the second and third sections, the concepts of capital and labor in terms of Islamic economics, the most important reference after the Qur'an, It has been tried to comparatively evaluate the approach to the concepts of capital and labor in modern economics and Islam, within the framework of hadiths, by giving place to the views of Muslim thinkers on these concepts together with the narrations from the Prophet (pbuh).