Liman yükleme ve boşaltma ekipmanlarında çalışanların gürültü ve titreşim maruziyetlerinin değerlendirilmesi için örnek çalışma
Evaluating the noise and vibration exposures of the workers in port loading and unloading equipments: A case study
- Tez No: 745506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN KOLDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Marine, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Denizcilik sektöründeki yüklerin çeşitlenmesiyle birlikte limanlarda elleçlemeler çeşitlenmiş tehlikeli yüklerin taşınması, yüksek maliyetli liman ekipman ve donanımları göz önünde bulundurulduğunda; liman çalışanlarının maruz kaldığı risk faktörleri de artarak devam etmiştir. Yapılan bu çalışmada, limanların çalışma alanında ki risk faktörlerinin yanında, liman elleçleme ekipmanlarındaki kişisel gürültü ve tüm vücut titreşim gibi fiziksel maruziyetlerin sebep olduğu meslek hastalıkları incelenmiştir. Öncelikle limanlarda ve liman operasyon alanlarında verilen hizmetler ve meydana gelen kazaların nedenleri, kaza çeşitleri tanımlanmış, 2018, 2019 ve 2020 yılları arasında meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalığına yakalanan çalışanların verileri sunulmuştur. Ayrıca liman operasyon alanında kullanılan ekipmanların yükleme, boşaltma ve dopalama gibi gerçekleştirilen operasyonları esnasında 8 farklı ekipmanda çalışanların maruz kaldığı titreşim ve gürültü gibi kişisel maruziyetlerin ölçümü yapılmıştır. Kişisel gürültü maruziyet ölçümü için, TSE 2607 ISO 1999: 1990 standardında tanımlandığı gibi, sekiz saatlik iş günü için, anlık darbeli gürültünün de dâhil olduğu bütün gürültü maruziyet düzeylerinin zaman ağırlıklı ortalaması şeklinde ölçümler yapılmıştır. Tüm vücut titreşim maruziyeti için ise TS EN 1032+A1:2011 ile TS ISO 2631-1 "Mekanik Titreşim ve Şok-Tüm Vücut Titreşime Maruz Kalma Değerlendirilmesi-Bölüm 1‟ standartlarına göre ölçümler yapılmış, çalışanların günlük kişisel tüm vücut titreşim maruziyet değerleri hesaplanmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda, kişisel gürültü ve tüm vücut titreşim değerleri, standart değerlerin üzerinde olmasa da belirlenmiş limitlere yaklaşmakta olup zararları olduğu tespit edilmiştir. Bir çalışan üzerinde aynı ekipman da hem gürültü hem de titreşim maruziyet değerlerinin standart değerlere bu kadar yaklaşık hesaplanması liman ekipmanlarında çalışanların gürültü ve titreşim risk faktörlerinin olduğunu ispatlar niteliktedir. Elde edilen ölçüm sonuçları, ulusal ve uluslararası bazı kuruluşların tanımladığı değerler ile karşılaştırılmıştır. Ölçülen değerlerin belirtilen sınır değerlerin altına çekilmesi ve çalışanların bu maruziyetlerden korunmalarına yönelik yönetmelik esasları doğrultusunda çözüm ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering the high-cost port equipment and kits, the risk factors to which port workers are exposed have continued to increase with the diversification of loads in ports and the transportation of dangerous goods. This study attempts to explore the occupational diseases caused by the physical exposure of the workers as well as revealing the risk factors in the working area of the ports. First of all, the services provided at the ports and port operation areas, the causes of the accidents and the types of accidents in these areas have been defined, and then the data of the occupational accidents and data of the workers having occupational diseases that occurred between 2018, 2019 and 2020 have been presented. In addition, personal exposures such as vibration and noise to which workers were exposed in 8 different equipments during operations such as loading, unloading and storing in the port operation area were measured.For personal noise exposure measurement, as defined in TSE 2607 ISO 1999: 1990 standard, measurements were made as time-weighted average of all noise exposurelevels, including instantaneous pulsed noise for an eight-hour working day. For whole body vibration exposure, measurements were made according to TS EN 1032+A1:2011 and TS ISO 2631-1“Mechanical Vibration and Shock-Whole Body Vibration Exposure Evaluation-Part 1”standards, and daily personal whole body vibration exposure values of the workers were calculated. As a result of the measurements, the findings of the study have indicated that personal noise and whole body vibration values are harmful by being close to the determined limits despite being not above the standard values. The calculation of both noise and vibration exposure values of a worker in the same equipment so close to the standard values proves that there are noise and vibration risk factors for those working in port equipment. The obtained measurement results have been compared with the values defined by some national and international organizations. Solutions and suggestions have been presented in line with the principles of regulation for reducing the measured values below the specified limit values and protecting the workers from these exposures.