Pandemi dönemi uzaktan eğitim uygulamalarında öğretmen liderliği: Fenomenolojik bir araştırma
Teacher leadership in distance education practices during the pandemic period: A phenomenological study
  1. Tez No: 745524
  2. Yazar: ZEKERİYA BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu araştırma, Covid-19 pandemisi döneminde uzaktan eğitim uygulamalarında lider öğretmenlerin hangi niteliklerinin ön plana çıktığını, yaptıkları çalışmaların hangi faktörlerden etkilendiğini, uzaktan eğitime olumlu etki edecek hangi stratejileri geliştirdiklerini ve uzaktan eğitimin nasıl daha verimli olacağı konusunda hangi önerilerde bulunduklarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma olgu bilim deseninde tasarlanmış nitel bir çalışmadır. Katılımcılar seçilirken amaçlı örneklem seçme yöntemlerinden ölçüt örneklem seçimi yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılarda aranan ölçüt ise; lider öğretmenlik özellikleri taşımalarıdır. Bunun için araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanan lider öğretmen belirleme formu, Kocaeli ili Gebze ilçesinde ortaöğretim kurumlarında görevli öğretmen ve müdürlere uygulanmış ve sonucunda ölçütü karşılayan 16 lider öğretmen araştırmanın katılımcıları olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada veri toplamak amacıyla mülakat yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından 6 adet demografik ve 14 adet yarı yapılandırılmış soru alanyazın taramasından sonra hazırlanmış, uzman görüşleri ve ön uygulama sonrasında son hali verilmiştir. 2020-2021 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde görüşmeler gerekli önlemler alınarak yüz yüze yapılmış ve ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Ayrıca veri toplamı yöntemi olarak uzaktan eğitim dersi gözlem çalışması yapılmıştır. İçerik analizi tekniği ile veriler analiz edildikten sonra tüme varımsal yöntemle temalar ve kodlara ulaşılmıştır. Veri analizi için MAXQDA 18.1 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilen alanyazındaki diğer araştırmalarla benzerlikler ve farklılıkları ile tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal which qualities stand for teacher leaders in distance education practices during the Covid-19 pandemic. Also, what factors affect their work in the distance education process, what kind of strategies, which have a positive impact on distance education they have discovered. Finally, this study aims to reveal the suggestions of leader teachers about how distance education will be more efficient. The research is a qualitative study which is designed in a phenomenological design. While selecting the participants, criterion sampling was used in purposive sampling methods. The criterion is; to have teacher leadership characteristics. For this purpose, the leader teacher determination form, which was prepared by the researcher after taking the opinion of two experts, applied to the teachers and principals working in secondary schools. Teacher leader participants, who work in Gebze, Kocaeli, were formed according to the results of questionaire applied to the teachers and principals. In this study, interview method was used to collect data. Six demographic and fourteen semi-structured questions were prepared by the researcher after the literature review and questions were finalized with expert opinions. In the spring semester of the 2020- 2021 academic year, the interviews were made face-to-face by taking the necessary precautions and were recorded with a voice recorder. Also, observation of a remote lesson was used as a data collection method. After the data were analyzed with the content analysis technique, the themes and codes were reached with the inductive method. MAXQDA 18.1 program was used for data analysis. The similarities and differences of the research data compared with other studies and discussed, according to results suggestions were made to the researchers and policy makers.