Uzaktan eğitim sürecinde ilkokul öğrencilerinin matematik dersi öğrenme kayıplarının öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examination of the mathematics lesson learning losses of primary school students in the distance education process according to the opinions of the teachers
  1. Tez No: 760425
  2. Yazar: NEVAL ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
21. yüzyıla damgasını vuran COVID-19 pandemisi dünya genelinde panik ve tedirginlik oluşturmuş, ülkeler eğitim süreçlerine geçici süreyle ara vermiş, uzaktan eğitim zorunlu olarak ara verilen bu süreçte okulda yürütülemeyen eğitim-öğretim etkinliklerine çözüm olmuştur. Temel eğitim dönemi bireylerin gelecekteki rolünün belirlenmesinde ilk basamak, öğretmen bu rolün oluşumunu destekleyen önemli bir unsur, matematik dersi ise hayatın her alanında karşımıza çıkan, günlük yaşama entegre olmuş zengin içeriğe sahip bir disiplin olduğundan, pandemi sürecinde uzaktan eğitimle yapılan matematik dersinde öğrencilerin öğrenme kaybı yaşayıp yaşamadıklarını belirlemek büyük önem taşımaktadır. Öğretmen görüşleri uzaktan eğitim sürecinde ilkokul öğrencilerinin matematik dersinde öğrenme kayıplarının olup olmadığına ilişkin başvurulması gereken en doğru kaynaklardan biridir. Araştırmanın amacı, ilkokul öğretmenlerinin görüşlerine dayanarak uzaktan eğitim sürecinde ilkokul öğrencilerinin matematik dersinde yaşadıkları öğrenme kayıplarını saptamak, uzaktan eğitim sürecinde ve uygulamalarında öğrenme kayıplarına neden olan unsurları ortaya çıkarmak ve öğrenme kayıplarının ne şekilde telafi edilebileceği konusunda çıkarımlarda bulunabilmektir. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırması tercih edilmiş, yakınsayan paralel desen kullanılarak veriler toplanmıştır. Nicel verileri elde etmek için betimsel tarama yöntemi, nitel verileri elde etmek için ise durum çalışması kullanılmıştır. Maksimum çeşitlilik örneklemesi ile belirlenen katılımcılar, Mersin ilinin 4 farklı (Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli) ilçesinde yer alan resmi ilkokullarda görev yapan 367 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Nicel verileri toplamak için“İlkokul Öğrencilerinin Matematik Dersindeki Öğrenme Kayıplarını Belirleme Formu”ndan, nitel verileri toplamak için ise“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ndan yararlanılmıştır. Nicel verileri analiz etmek amacıyla SPSS 22 istatistik programı, nitel verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara dayalı olarak pandemi döneminde uzaktan eğitim-öğretimle yapılan matematik dersinde ilkokul öğrencilerinin öğrenme kayıpları yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcı öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda pandemi döneminde yapılan matematik dersinde en fazla derse katılmama ve devamsızlık nedeniyle öğrenme kayıplarının yaşandığı belirlenmiştir. Katılımcı öğretmenlerin çoğunluğunun yüz yüze eğitimi daha verimli bulduğu, ancak uzaktan eğitim altyapısının geliştirilmesi ve internete erişim ve derslere katılım olanaklarının sağlanması ile yüz yüze eğitimin uzaktan eğitim ile desteklendiği hibrit (karma) eğitime ılımlı baktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic, which left its mark on the 21st century, has created panic and uneasiness around the world, countries temporarily suspended their education processes, and distance education has been a solution to the educational activities that could not be carried out at school during this obligatory pause. Since the basic education period is the first step in determining the future role of individuals, the teacher is an important element that supports the formation of this role, and the mathematics lesson is a discipline with rich content integrated into daily life, which we encounter in all areas of life, in the distance education mathematics lesson during the pandemic process, it is possible for students to experience loss of learning. It is very important to determine whether they are alive. And teacher opinions are one of the most accurate sources to refer to whether primary school students have learning losses in mathematics lessons during the distance education process. The aim of the research is to determine the learning losses experienced by primary school students in mathematics lessons, to reveal the factors that cause learning losses in the distance education process and applications, and to make inferences about how learning losses can be compensated, based on the opinions of primary school teachers. In the research, mixed method research, in which qualitative and quantitative methods are used together, was preferred, and data were collected using a convergent parallel pattern. Descriptive survey method was used to obtain quantitative data, and case study was used to obtain qualitative data. The participants, determined by the maximum diversity sampling, consist of 367 classroom teachers working in official primary schools located in 4 different (Akdeniz, Toroslar, Yenişehir and Mezitli) districts of Mersin.“The Form for Determining the Learning Loss of Primary School Students in Mathematics Lesson”was used to collect the quantitative data, and the“Semi-Structured Interview Form”was used to collect the qualitative data. SPSS 22 statistical program was used to analyze quantitative data, and descriptive analysis was used in the analysis of qualitative data. Based on the findings obtained from the research, it was concluded that primary school students experienced learning losses in the mathematics course conducted with distance education-teaching during the pandemic period. In line with the opinions of the participating teachers, it was determined that learning losses were experienced mostly due to absenteeism and absenteeism in the mathematics course held during the pandemic period. It was observed that the majority of the participating teachers found face-to-face education more efficient, but moderated the hybrid (co-educational) education, in which face-to-face education was supported by distance education, with the development of distance education infrastructure and the provision of internet access and participation in classes.