Fontun evrimi: Günümüz eğitim sisteminde yeni nesil değişken font teknolojisinin öğrencilerin öğrenme, dikkat ve okuma algısı üzerindeki etkisi
Evolutıon of font: The effect of new generation varıable font technology on learning, attention and reading perception of students in today's education system
  1. Tez No: 745527
  2. Yazar: FATİH ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA NUR ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Teknoloji, öğrencilerin öğrenme ve öğretmenlerin dersleri işleme şeklini önemli ölçüde değiştirmiştir. Eğitim teknolojisi daha erişilebilir ve ilgi çekici hâle geldikçe öğrenme ortamı da daha donanımlı olmaya başlamıştır. Öğrenme, sıradan bir okul gününün zaman ve fiziksel sınırlamalarının dışında da gerçekleşebilir olmasıyla teknolojide kullanılan fontların önemi de artmıştır.“Fontun Evrimi: Günümüz Eğitim Sisteminde Yeni Nesil Değişken Font Teknolojisinin Öğrencilerin Öğrenme, Dikkat ve Okuma Algısı Üzerindeki Etkisi”konulu tezin birinci bölümünde problem durumu, araştırmanın amacı, önemi ve sınırlılıkları anlatılmıştır. İkinci bölümde yazının başlangıcından sayısallaşan font teknolojisine kadar evrimleşen süreç incelenmiştir. Kavramsal çerçevenin daha iyi özümsenmesi ve öneminin vurgulanması için font teknolojisinin genel yapı taşı olan font terminolojisi ve tarihsel gelişimi hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Literatür taramasında genel çerçeveyi spesifik boyuta indirmek için konuyla bağlantılı olan yan konular ana hatlarıyla ifade edilerek desteklenmiştir. Bunlara ek olarak ekran teknolojisinin gelişimi, eğitimde teknolojinin kullanımı ve önemi, okunaklılık ve okunabilirlik gibi konuların font teknolojisiyle bağı ilişkilendirilmiştir. Üçüncü bölümde hayatı çevreleyen teknolojinin önemi ve eğitimdeki yeri konu açısından ele alınarak değişken font teknolojisinin farklı ekran türlerinde öğrencilerin öğrenme, dikkat ve okuma algısı üzerindeki etkisini belirlemek için bir anket çalışması yapılmıştır. Standart font ve değişken fontun okuma sayılarının karşılaştırılmasında aradaki farkın anlamlı olup olmadığını tespit etmek amacıyla“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”yapılmıştır. Standart font ve değişken fonta yaklaşımın cinsiyet, kitap okumayı sevme ve kitap okuma alışkanlığına göre karşılaştırılması ise kategorik değişkenler olmalarından dolayı“Ki-Kare”testi ile yapılmıştır. Standart font ve değişken fontun çeşitli özelliklerinin karşılaştırılmasına ilişkin bulguların tespitinde“Frekans Analizi”ve“Aritmetik Ortalama”gibi tanımlayıcı istatistik yöntemlerinden faydalanılmıştır. Tez çalışmasında Karma Yöntem Desenlerinden, Birleştirici (Çeşitleme) Deseni ile hem nicel hem de nitel olmak üzere iki yöntem birlikte kullanılarak araştırma güvenirliğini artırmanın yoluna gidilmiştir. Nitel araştırma tekniklerinden doküman inceleme tekniği de kullanılmış ve ayrıca Millî Eğitim Bakanlığının ilgili birimleri ile yapılan yazışmalarda eğitimde değişken font teknolojisinin kullanımına yönelik bilgiler edinilmiştir. Dördüncü bölümde bilginin çoğalması ve öğretilmesi hususunda öğrencilerin daha sağlıklı öğrenmelerini gerçekleştirmek için değişken font teknolojisinin yararları ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında veriler değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç bölümünde araştırmanın problemi, yöntemi, elde edilen anket sonuçlarının yorumu, bulguların ileriye dönük olarak değerlendirilmesi yapılmış ve eğitim platformlarında font teknolojisinin kullanımına yönelik öneriler belirtilmiştir. Aynı zamanda araştırma benzer nitelikteki çalışmalar ile karşılaştırılmış ve yorumlanmış; geliştirilen yeni anketin uygunluğu geçerlilik ve güvenirlik verileriyle desteklenmiştir. Elde edilen bulgulara göre yeni nesil değişken font teknolojisinin dijital ortamlarda kullanımının olumlu yönde olduğu tespit edilmiş ve değişken fontun öğrenme, dikkat ve okuma algısı bakımından önemli avantajlara sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Technology has significantly changed the way students learn and how teachers teach. As educational technology has become more accessible and engaging, the learning environment has also become more equipped. The importance of fonts used in technology has increased as learning can take place outside the time and physical limitations of an ordinary school day. In the first part of the thesis titled“The evolution of the font: the effect of a new generation of variable font technology on students' learning, attention and reading perception in today's education system”, the problem situation , the purpose of the research, its importance and limitations are explained. In the second part, the evolutionary process from the beginning of the text to the digitized font technology is examined. In order to better asisimilate the conceptual framework and its importance, general information about font terminology which is the general building block of font technology and its historical development is given. In order to reduce the overall framework to a specific dimension in the literature review, the subtopics related to the subject were supported by outlining. In addition of these, the development of display technology, the use and importance of technology in education, the connection of topics such as legibility and readability in font technology are related. In the third part, the importance of technology surrounding our lives and its place in education are discussed in terms of the subject and a survey study was conducted to determine the effect of variable font technology on students' learning, attention and reading perception in different screen types. In the comparison of the reading numbers of the standard font and the variable font,“the Wilcoxon Signed Ranks Test”was conducted to determine whether the difference was significant. The comparision of the approach to standard font and variable font according to gender, liking for reading and reading habits was carried out with the“Chi- Square”test since they are caregorical variables. Descriptive statistical methods such as“Frequency Analysis”and“Arithmetic Mean”were used to determine the findings related to the comparison of various characteristics of standard font and variable font. In the thesis study, the way to increase the reliability of the research was made by using the Combiner (Diversification) Design, which is one of the Mixed Method Designs, and two methods, both quantitative and qualitative, together. Document analysis technique, one of the qualitative research techniques, was also used, and information on the use of variable font technology in education was obtained in correspondence with the relevant units of the Ministry of National Education. In the fourth chapter, the benefits of variable font technology are revealed in order to enable students to learn more healthily in terms of increasing and teaching knowledge. In the light of the findings obtained, the data were evaluated and interpreted. In the conclusion part, the problem and method of the research, the interpretation of the survey results obtained, the prospective evaluation of the findings were made and suggestions for the use of font technology in education platforms were stated. At the same time, the research was compared and interpreted with similar studies; The suitability of the newly developed questionnaire was supported by the validity and reliability data. According to the findings, it has been determined that the use of the new generation variable font technology in digital environments is positive, and it has been seen that the variable font has significant advantages in terms of learning, attention and reading perception.