Bir sinema dilinin oluşturulmasında auteur kavramının incelenmesi: Wes Anderson filmlerinin ontolojik çözümlemesi
The concept of auteur in the creation of a cinema language: The ontological analysis of Wes Anderson films
  1. Tez No: 745540
  2. Yazar: EDA BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ONUR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma auteur yönetmen olarak Wes Anderson'un bu zamana kadar ortaya koyduğu filmlerin analitik bir incelemesini içerir. Terminolojik açıdan incelendiğinde filmi meydana getiren en önemli unsurun yönetmen olduğu neticesinden hareketle, Auteur kuramı yedinci sanatta kendine önemli bir yer edinmiş ve ilk kuramcılarının Fransa'da ortaya çıkmasının ardından, dünya sinemasında tartışılan bir kavram olmuştur. Bu kurama göre kendine has anlatım, teknik, üslup ve içsel anlamda imzasını oluşturan yönetmenlere Auteur denilmektedir. Bu çalışmada Auteur sinemasının günümüz temsilcilerinden biri olan Wes Anderson'un sinemasal imzasını oluşturan unsurlar tespit edilmiştir. Bunun için yönetmenin eserleriyle ilgili yaptığı söyleşiler ve yazılmış makaleler esas alınmıştır. Buna ek olarak, yönetmenin bu zamana kadar çektiği 12 filmin kronolojik olarak incelemesi yapılmış, filmlerde tekrar eden özellikler tespit edilmiş, tespit edilen özelliklerin bir değerlendirme tablosunda toplandığı bir çalışma yapılmıştır. Böylelikle yaratıcı yönetmen Wes Anderson'un kendine has pastel tonlarında renk paletleri, simetrik çerçeveleri, hikayelerindeki aile çatışmaları gibi sinema dilinin oluşumunu sağlayan özellikler analiz edilmiş, yönetmene auteur unvanını sağlayan unusurların bir arada toplandığı bir araştırma oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is an analytic analysis about the works of the director Wes Anderson. From a terminological point of view, the director is the most important element of filmmaking. The auteur theory has been discussed from his birth in France to the cinema of nowadays. Being an auteur is having an own signature remarquable technically, meaningly and esthetically in all the process of filmmaking. In this study, the elements which create the cinematical signature of Wes Anderson, who is a director known in contemporary cinema, has been analyzed. On this purpose, articles and researches about the director's works have been studied. In addition the director's 12 films have been chronologically explored and the elements that are reoccuring have been established. Those reoccurring elements have been collected in an assesment table. The aim of this research is to define elements as pastel colors, symmetrical frame and family conflicts in storytelling which are part of Anderson's signature as an auteur.