Emin Alper sinemasında biçem
Style in the cinema of Emin Alper
  1. Tez No: 823223
  2. Yazar: HASAN ORÇUN KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Sinema, birçok farklı disiplini bir araya getiren karmaşık bir sanat formudur. Bu sanatın en önemli öğesi olan yönetmen, filmin yaratıcı sürecinde önemli bir role sahiptir. Yönetmenlerin diğerlerinden ayrılan ve onları özgün kılan unsurlardan biri de biçemdir. Sinemada biçem, yönetmenin teknik ve estetik tercihlerinin sistematik bir şekilde kullanılmasıdır. Bu durum, yönetmenin sinema dilini ve kişisel ifadesini yansıtan bir yaklaşımdır. Sinematografik anlatı öğeleri, sinemada biçemin oluşturulmasında temel rol oynamaktadır. Anlatı yapısı, sinematografi, mizansen, kurgu, ses unsurlarının belirli bir düzen ve stil içinde kullanılmasıyla film biçemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, Emin Alper'in sinemasının biçemini incelenmeyi amaç edinmiştir. Emin Alper, Türk sinemasının önde gelen yönetmenlerinden biri olarak ulusal ve uluslararası düzeyde başarılar elde etmiştir. Bu bağlamda Alper, filmlerinde kendine özgü bir sinema dili kullanarak Türk Sinemasını temsil etmektedir. Bu sinema dili hem anlatısal hem de görsel unsurlarda kendini göstermektedir. Ayrıca Alper'in filmleri, Türkiye'nin toplumsal ve politik gerçeklerini yansıtarak izleyiciyi düşünmeye ve sorgulamaya yönlendirmektedir. Bu yönüyle de Emin Alper'in sineması Türk Sinemasının önemli bir bileşenidir. Çalışmanın başlangıcında, biçem kavramı incelenmiş ve ardından sinemada biçem ve sinemada biçemin tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Daha sonra, biçemi oluşturan öğeler (anlatı yapısı, sinematografi, mizansen, kurgu, ses) kuramsal boyutta detaylı olarak ele alınmıştır. Bulgular bölümünde, Emin Alper sinemasına ait dört film biçemsel olarak çözümlenmiştir. Bu çözümlemelerin sonuçları çalışmanın son bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema is a complex art form that brings together various disciplines. The director, as the most important element of this art, plays a crucial role in the creative process of a film. One of the distinguishing and unique factors that set directors apart is style. In cinema, style refers to the systematic use of the director's technical and aesthetic choices, reflecting their cinematic language and personal expression. The elements of cinematic narrative play a fundamental role in shaping the style of a film. The narrative structure, cinematography, mise-en-scène, editing, and sound elements come together in a specific order and style to create the film's style. This study aims to examine the style of Emin Alper's cinema. Emin Alper is one of the leading directors in Turkish cinema and has achieved both national and international success. In his films, Alper employs a distinct cinematic language that represents Turkish cinema. This cinematic language is evident in both narrative and visual elements. Furthermore, Alper's films reflect Turkey's social and political realities, urging viewers to think and question. Therefore, Emin Alper's cinema is an important component of Turkish Cinema. In this study, the concept of style is initially examined, followed by an exploration of style in cinema and its historical development. The elements that constitute style (narrative structure, cinematography, mise-en-scène, editing, sound) are then analyzed in detail from a theoretical perspective. In the findings section, four films belonging to Emin Alper's cinema are analyzed in terms of style. The conclusions drawn from these analyses are evaluated in the final section of the study.