Farklı ülkelerde orman okullarının çocuğun gelişimine etkisi ve öğretmenin rolü ile ilgili öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Investigation of teachers' views on the effect of forest schools on child development and the role of the teacher in different countries
- Tez No: 745541
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı ülkelerde orman okullarının çocuğun gelişimine etkisi ve öğretmenin rolü ile ilgili öğretmen görüşlerinin incelenmesidir. Nitel araştırma desenlerinden bütüncül çoklu desen çalışması olarak tasarlanan araştırmanın katılımcılarını 2021-2022 eğitim öğretim yılında, yurtdışında ve Türkiye'de orman pedagojisini uygulayan okul öncesi kurumlarda çalışan 31 öğretmen oluşturmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak farklı ülkelerde orman okullarının çocuğun gelişimine etkisi ve öğretmenin rolü ile ilgili öğretmen görüşlerinin incelenmesi amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu ve bu formun yanı sıra katılımcılarla ilgili gerekli demografik bilgilerin toplanması için araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretmen Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenler, orman okulu etkinliklerine katılan çocukların bilimsel süreç becerilerinden gözlem, sonuç çıkarma, tahmin etme, veri kaydetme becerileri gelişirken, merak duygusu, çevre farkındalığı, sorgulayıcı düşünme ve soru sorma becerilerinin gelişimine de etkileri olduğu ile ilgili görüş bildirmişlerdir. Ayrıca orman okuluna devam eden çocukların doğa ile bağ kurmasına, çevresindeki değişikliklerin farkında olmasına, bütünsel gelişimine, ormanda aktif katılım sağlayarak gözlem, sonuç çıkarma, tahmin etme, veri kaydetme ve sorgulama becerilerini geliştirmesine katkı sağladığını ifade etmişlerdir. Öğretmenler orman okullarında çocukların yeni fikirler üretmesi ve fikirlerini geliştirmesi için gözlem, aktif katılım, soru sorma, sohbet, materyal sunma, serbest oyun, özgür seçim, yapı iskelesi kurma, çember zamanı, merak duygusu uyandırma, doğa yürüyüşü, pedagojik dökümantasyon stratejileri kullandıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of teachers about the effect of forest schools on the development of children and the role of the teacher in different countries. The participants of the research, which is designed as a holistic multiple design study from qualitative research designs, consists of 31 teachers working in pre-school institutions that apply forest pedagogy abroad and in Turkey in the 2021-2022 academic year. Participants were determined by criterion sampling, one of the purposive sampling methods. As a data collection tool in the research, a semi-structured interview form was used in order to examine the views of teachers about the impact of forest schools on the development of children and the role of the teacher in different countries, as well as the“Teacher Personal Information Form”developed by the researcher to collect the necessary demographic information about the participants. As a result of the research, the teachers stated that while the science process skills of children participating in forest school activities such as observation, inference, estimation, and data recording were developed, they also affected the development of their sense of curiosity, environmental awareness, inquisitive thinking and questioning skills. In addition, they stated that children attending forest school contribute to their bonding with nature, being aware of the changes in their environment, their holistic development, and improving their observation, inference, estimation, data recording and questioning skills by actively participating in the forest. Teachers stated that they use observation, active participation, questioning, conversation, material presentation, free play, free choice, scaffolding, circle time, arousing a sense of curiosity, nature walk, pedagogical documentation strategies in forest schools for children to generate new ideas and develop their ideas.