Bazı biyorasyonel preparatların trichogramma dendrolimi (Matsumura) (Hymenoptera: Trichogrammatidae)'nin biyolojik özelliklerine etkisi üzerine araştırmalar
Researchs on the effect of some biorational preparations on the biological characteristics of trichogramma dendrolimi (Matsumura) (Hymenoptera: Trichogrammatidae)
  1. Tez No: 745546
  2. Yazar: CANSU KANDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.HİLAL TUNCA COSİC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında azadirachtin, spinosad ve B. bassiana'dan oluşan preparatların farklı dozlarının yumurta parazitoiti T. dendrolimi'nin bazı biyolojik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan preperatların Neem Azal (azadirachtin 10 g/litre), Nimiks (azadirachtin 40 g/l), Nimbecidine (azadirachtin 0.3g/l), Oread (spinosad 480g/litre), Nostalgist BL (% 1,5 Beauveria bassiana strain Bb-1-) uygulama dozları ve uygulama dozlarının yarısı kullanılmıştır. En düşük kararma oranları Nimiks preparatında 200 ml dozunda larva döneminde (%79.17), Oread preparatında 5ml dozunda larva döneminde (%75.25) bulunmuştur. Biyorasyonel preparatların çıkış oranlarına etkisi incelendiğinde Oread preparatında 5ml ve 6.25ml dozlarında parazitoitin her üç döneminde de çıkış oranlarında kontrole göre yaklaşık 10 katlık bir azalma belirlenmiştir. Aynı ilacın diğer dozlarında hiç parazitoit çıkışı olmamıştır. T. dendrolimi'nin en uzun gelişme süresinin Oread preparatında 6.25ml (11.00 gün), Nimiks preparatında 200ml (11.04 gün), Oread preparatında 5 ml (10.90 gün) dozlarında bulunmuştur. Oread preparatında 10, 25, 12.5, 30 ve 15ml dozlarında parazitoitin her üç biyolojik dönemine yapılan uygulamada da T. denrolimi'nin hiç gelişme göstermediği belirlenmiştir. Parazitoitin biyolojik dönemleri, ilaç ve dozları için cinsiyet oranı yapılan varyans analizinde ortalamalar arası farklılığın önemli olmadığı görülmüştür. Parazitoitin üç gelişme dönemine uygulanan bütün ilaçlar ve dozlarında T. denrolimi'nin ergin yaşam süresinin kontrole göre daha kısa olduğu bulunmuştur. Ergin yaşam süresindeki en hızlı azalma Oread preparatının 5ml ve 6.25 ml dozunda olmuştur. Bu tez çalışmasında kullanılan ilaçların ve dozlarının T.dendrolomi 'ye olan uzaklaştırıcı etkisi de belirlenmiş olup kararma oranlarının en yüksek olduğu zaman aralığı ilaçlamadan 24 saat sonra olduğu bulunmuştur. Çıkış oranları ise süreye bağlı olarak kararma oranlarında artışla birlikte çıkış oranlarının da arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of different doses of preparations consisting of azadirachtin, spinosad, and B. bassiana on some biological properties of the egg parasitoid T. dendrolimi were investigated. In the study, the application and half of the application doses of the preparations Neem Azal (azadirachtin 10 g/liter), Nimiks (azadirachtin 40 g/l), Nimbecidine (azadirachtin 0.3 g/l), Oread (spinosad 480 g/liter), and Nostalgist BL (1.5% Beauveria bassiana strain Bb-1-) were used. The lowest parasitism rates were found in the larval stage (79.17%) in the 200 ml dose of Nimiks preparation and the larval stage (75.25%) in the 5 ml dose of Oread preparation. When the effect of biorational preparations on the parasitoid emergence rates was examined, a 10-fold decrease was determined in the emergence rates of the parasitoid in all three stages of the parasitoid at 5 ml and 6.25 ml doses in the Oread preparation.Parasitoids were unable to emerge when other doses of the same insecticides were used. The longest development time of T. dendrolimi was found in Oread preparation at 6.25 ml (11.00 days), in Nimiks preparation at 200 ml (11.04 days), and in Oread preparation at 5 ml (10.90 days). T. denrolimi did not develop when 10, 25, 12.5, 30, and 15 ml doses of Oread preparation were applied to the parasitoid during all three biological stages. It was observed that the difference between the means was not significant in the analysis of the sex ratio for the biological periods, insecticides, and doses of the parasitoid. It was found that the longevity of T. denrolimi was shorter than the control at all insecticides and doses applied to the three developmental stages of the parasitoid. The greatest reduction in longevity was observed at the 5 ml and 6.25 ml doses of Oread preparation. The repellent effect of the drugs and their doses on T. dendrolomi was also determined in this thesis study, and it was found that the highest parasitism rate was 24 hours after the application. It was determined that the emergence rates increased with the increase in the parasitism rates depending on the time.