Kulak arkası işitme cihazı kullanan kişilerde bilateral ve unilateral cihaz kullanımının yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of bilateral and unilateral device use on quality of life in people with behind hearing aid
  1. Tez No: 745555
  2. Yazar: TURAN ÖVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İşitme kayıplı kişilerin işitme cihazını geciktirmesi veya kullanmaması işitmenin ve işittiğini anlamama sorunlarının artmasına ve belki de işitme yetisini tamamen kaybetmesine sebep olabilir. Yapılan araştırmalarda işitme kaybı olduğu halde işitme cihazı kullanmayan bireylerin yalnızlık, depresyon, toplumdan soyutlanma ve tatminsizlik benzeri duygusal şikayetlere sahip olma eğilimlerinin yüksek olduğu ortaya konulmuştur. Bu sebeple işitme kayıplı kişilerin vakit kaybetmeden işitme cihazı kullanması önemlidir. İşitme problemi yaşayan bireylerin gerekliliklerini belirlerken yaşam tarzını destekleyici ve bireyin gerçek gereksinimlerini belirleme hususunda işitme uzmanı ile işitme kaybı yaşayan birey arasında daha önceki deneyimlerini, aktif yaşantısını, işitme kaybını, ne kadar süredir işitme probleminin olduğu hakkında detaylı bir soru-cevap yapılarak gereklilikler belirlenmelidir. Çalışmamızda bilateral veya unilateral kulak arkası işitme cihazı kullanmış yetişkin bireylerde anket doldurularak günlük yaşam kaliteleri üzerine değerlendirme yapılmıştır. Bu sayede klinisyen ve hastaların cihaz kullanım tercihi, süresi ve günlük hayattaki faydası hakkında ön bilgi sağlaması amaçlanmaktadır. Çalışmamızın sonucunda bilateral kulak arkası işitme cihazı kullanan kişilerin, unilateral işitme cihazı kullanan kişilerden anket toplam puanlarının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir fakat bu fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Delaying or not using a hearing aid by people with hearing loss may cause hearing and hearing incomprehension problems to increase, and perhaps to complete loss of hearing. Studies have shown that individuals who have hearing loss but do not use hearing aids have a high tendency to have emotional complaints such as loneliness, depression, isolation from society and dissatisfaction. For this reason, it is important for people with hearing loss to use hearing aids without wasting time. While determining the requirements of individuals with hearing problems, the requirements should be determined by making a detailed question-answer between the hearing specialist and the individual with hearing loss in order to support the lifestyle and determine the real needs of the individual, about their previous experiences, active life, hearing loss, and how long the hearing problem has been. In our study, an evaluation was made on the quality of daily life of adult individuals who used bilateral or unilateral behind-the-ear hearing aids by filling out a questionnaire. In this way, it is aimed to provide clinicians and patients with preliminary information about the device usage preference, duration and benefit in daily life. As a result of our study, it was observed that people using bilateral behind-the-ear hearing aids had higher questionnaire total scores than people using unilateral hearing aids, but this difference was not statistically significant (p>0.05).