The relationship between children's neighborhood attachment and their place use: A cross-sectional study in Ankara
Çocukların mahalleye bağlılığı ile mekan kullanımı ilişkisi: Ankara'da kesitsel bir araştırma
  1. Tez No: 745554
  2. Yazar: YAĞMUR AŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çevreye yönelik beslenilen olumlu ve olumsuz duygular çok küçük yaşlarda başlamaktadır. Mahalle ortamlarında gözlemlediğimiz fiziksel değişimler çocukların sadece mekansal davranışlarını değil aynı zamanda psikolojik gelişimlerini de etkilemektedir. Günümüzde planlama ve tasarım uygulamalarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin endişeler artmaktadır. Artan bu endişelere rağmen, çocukların mahalle aktivitelerinin (tür ve yoğunluk açısından) mahalleye bağları ile nasıl ilişkili olduğu konusunda sınırlı bilgimiz bulunmaktadır. Bu tez, çocukların sıklıkla kullandığı, sevdiği ve bağ kurduğu mahalle ortamlarının oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, iki ana araştırma sorusu ortaya konmuştur. Tezin verileri Ankara'da yürütülen büyük ölçekli bir projeden toplanmıştır. Veriler, iki mahallede seçilen devlet okullarında 11-14 yaş arası çocuklarla katılımcı haritalama ve yere bağlılık anket çalışmaları ile toplanmıştır. Çocukların elde edilen veri seti CBS'ye aktarılmıştır (n=125). Daha sonra araştırma sorularını yanıtlamak için IBM SPSS İstatistik programı yardımıyla korelasyon ve bağımsız örneklem t-testi analizleri uygulanmıştır. Çocukların anket sonuçları, mahalle aktivitelerinin etkilerini anlamak için haritalama etkinliğinin sonuçlarıyla ilişkilendirildi. Sonuçlar, çocukların aktiviteleri ile bağlanma arasında hiç veya çok küçük bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca mahallenin konumunun aidiyeti, aktivite türlerini ve yoğunluğunu etkileyip etkilemediği tartışılmıştır. Tez, gelecekteki araştırmalar ve elde edilen bulguların etkileri ile sona ermektedir
Özet (Çeviri)
The positive and negative feelings about an environment begin at a very young age. The physical changes that we observe in neighborhood environments affect not only children's spatial behavior but also their psychological development. There are increasing concerns about the adverse effects of contemporary planning and design practices on children. However, far less is known empirically about how children's neighborhood activities (in terms of types and intensity) are associated with children's neighborhood attachment. This thesis aims to contribute to the creation of neighborhood environments that are frequently used, loved and attached by children. To this end, two main research questions are posed. The data of the thesis is collected from a large-scale project conducted in Ankara. The data was obtained from a participatory place attachment mapping and survey, which were conducted with 11-to-14-year-old children living in two neighborhoods of this city. The collected data set were transferred to GIS (n=125). Thereafter, to answer research questions, correlation and independent samples t-test analyses were applied with the help of IBM SPSS Statistics. Children's survey results were linked to the outcomes of the mapping activity to understand the effects of the neighborhood activities. The results show that there is no statistical correlation between children's activities and attachment. However, they also show that the environments where children lives affect their attachment, activity types and intensity. The thesis concludes with further research and the implications of these findings.