Öğretmen ve yöneticilerin iletişim sorunlarını algılama düzeyleri ve bu algılarıyla bazı kişisel değişkenler arasındaki ilişkiler
The level of perception of communication problems for teachers and managers and relationships among some personnel variables
  1. Tez No: 74558
  2. Yazar: YURDAGÜL YURTTAKAL BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın amacı, eğitim sürecinde önemli rol oynayan iletişim sorunlarını, yönetici ve öğretmenlerin algı düzeylerinin nasıl olduğunu ortaya çıkarmak ve buradan hareketle iletişimin daha kaliteli hale gelmesi için öneriler geliştirmektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“İletişim Sorunlarını Değerlendirme”anketi kullanılmıştır. Anket beş dereceli Likert tipi bir ölçek olup, toplam 30 yargı maddesinden oluşturulmuştur. Araştırma evreni Isparta il merkezindeki ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okulları kapsamaktadır. Örneklem içerisinde yer alan yönetici sayısı 60, öğretmen sayısı 151 olup, toplam 21 1 kişiden oluşmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri;“SPSS”programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şunlardır: 1. Yöneticilerin iletişim sorunlarını algılama düzeyleri; branşa, kıdeme ve çalıştıkları okullara göre önemli farklılık göstermemektedir. 2.Öğretmenlerin iletişim sorunlarını algılama düzeyleri; kıdeme ve çalıştıkları okullara göre önemli farklılık göstermemektedir. Ancak, branşlarına göre önemli farklılık göstermektedir. Güzel sanatlar, beden eğitimi ile atelye ve meslek dersleri öğretmenleri daha olumlu görüş bildirmişlerdir. 3, Okul yöneticileri ile öğretmenlerin iletişim sorunlarını algılama düzeyleri arasında önemli farklılık vardır. Yöneticiler daha olumlu görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to bring to light how managers and teachers perceive communication problems that play an important role during education period and from this point of view to improve proposals to qualify communication more. In this research“Evaluation of communication problems”Questionnaire is used as data collection tool. Questionnaire is composed of 30 judgement, which is a scale of five-degree Likert type. The research was done in İsparta by managers and teachers working at primary, secondary and high schools. It was reached to total of 21 1 managers and teacher that are 60 managers and 151 teachers. In the research, collected data was analysed by“SPSS”computer program. The Results of the research are as follows: 1. Perception of the managers for communication problems does not change meaningful difference with respect to branch, seniority and school. 2.Perception of the teachers for communication problems do not change meaningful difference with respect to seniority and school. However, it changes meaningful difference with respect to branch. Art, physical education and workshop and job lecture teachers had more positive idea. S.There are a meaningful difference in perception of communication problems between managers and teachers. Managers had more positive ideas. VI