Kur'an, sünnet ve pozitif bilimlere göre kıyamet
Judgement day (doomsday) according to the Qur'an, sünnet and the positive sciences
- Tez No: 74559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAVERDİ ADAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET İnsanlarda bilinmeyen şeylere karşı bir merak vardır. Onları çözme, deşifre etme insanın yaratılışında bulunan bir duygudur. Her ne kadar kıyamet ile ilgili olarak İslâmî literatürde yer alan çeşitli tanıtıcı alâmetler sebebiyle onun gerçekleşme vaktinin yaklaştığı söylenebilirse de bunun kesin zamanını tam olarak tespit edebilmek mümkün değildir. Kâinatın toptan imha olması şeklinde özetlenebilecek olan kıyamet esnasında meydana gelecek olan olağanüstü hâdiselerin, aklen mümkün olduğunun bilinmesi ve bunların nasıl gerçekleşeceğinin günümüz modern bilimlerinin ışığı altında daha anlaşılır hale getirilmesi ve Kur' ân verileriyle pozitif bilim verilerinin uyum içinde kaynaştırılmasını bir zorunluluk haline getirmiştir. Bu çalışmada kıyamet olayının Kur'ân'daki değişik ifade şekilleri ele alınarak, kıyametle ilgili kavramların yorumlan ve kıyametin kopuşu sırasında meydana gelecek kozmik bozulmaların pozitif bilimler ışığı altında açıklanması hedeflenmiştir. Ayrıca bu konu ile ilgili hadis literatüründe yer alan ve geniş bir hacim tutan âhâd haberlerin, itikâdî değeri üzerindeki farklı yorum ve tahlillere dikkat çekmeye özen gösterilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY People are curious about unknown things. To solve and decipher these things is the feeling of man, originating from his creation. Event though there are numerous examples in Islamic literature that clearly tell that the doomsday is going to come with its symbolic events, it is not possible to establish the exact time for it. As it is now known that the doomsday, which could be summarised as the destruction of everything, is likely to occur and likeliness of“this day”has become more clear with the aid of modern scientific data, there is now a must for people to combine science with Qur'an. In this study, it is aimed to explain what sort of cosmic decaus will occur during doomsday and to comment on related phenomena by taking into consideration of Qur'anic approach to doomsday. In addition, the value of“ahad hadiths”related to this topis was elaborated, which cover much space in hadith literature. XII