Kolon kanseri tanılı olgularda primer veya metastatik odakların mutasyonel durumu ile F18-FDG PET/BT parametreleri arasındaki ilişkilinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the relationship between the mutational status of primary or metastatic focus and F18-FDG PET/CT parameters in patients with colon cancer diagnosis
- Tez No: 745595
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKEM YARARBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızda kolon kanseri tanılı olgularda, tedavi öncesi evreleme FDG PET/BT görüntülemede elde edilen parametreler, hastaya ait klinik özellikler ve prognostik bulgular ile primer ya da metastatik odaklardan biyopsi veya cerrahi eksizyon ile değerlendirilen KRAS mutasyon durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Nisan 2013 ile Aralık 2020 tarihleri arasında, kolonoskopi tetkiki ile kolon kanseri tanısı konulan ve bu tanı ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda evreleme FDG PET/BT tetkiki uygulanan 79 hasta dahil edildi. Hastalara ait klinik ve prognostik bulgular yanı sıra izlem sürecinde uygulanan FDG PET/BT, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme raporları hasta arşivinden elde edildi ve retrospektif olarak incelendi. KRAS mutasyon durumu ile çeşitli FDG PET/BT parametreleri yanı sıra klinik ve prognostik veriler arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Dahil olma kriterlerini karşılayan 79 hastanın incelendiği çalışmada, KRAS mutant 32 hasta (%40.5), KRAS wild-type ise 47 (%59.5) hasta mevcuttu. KRAS mutant ve wild type olgular arasında, hastalara ait klinik veriler (tümör lokalizasyonu, metastaz ile ilgili bulgular, cerrahi geçiren olgularda T evresi (T1-3/T4) ve tümör diferansiyasyon derecesi) açısından anlamlı farklılık gözlenmedi. Tüm hasta grubunda ve metastatik olgu grubunda, KRAS mutant/wild-type ve tümör lokalizasyonu sağ/sol kolon yerleşimli olgular arasında genel sağkalımda anlamlı farklılık gözlenmedi. KRAS mutant olgularda, progresyonsuz sağkalım KRAS wild type olgulara oranla anlamlı olarak kısaydı (p:0.018). Tümör lokalizasyonu sağ ve sol kolon olan olgular arasında progresyonsuz sağkalım açısından anlamlı farklılık gözlenmedi. KRAS mutant ve wild-type olgular arasında, primer tümör SUVmax, primer tümör SUVmax/karaciğer, primer tümör SUVmax/kan havuzu yanı sıra farklı eşik değerler ile ölçülen MTV2.5, MTV3, MTV4, MTV5, MTV%20, MTV%30, MTV%40, MTV%50, TLG2.5 parametreleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Primer tümör SUVmean değeri, KRAS mutant olgularda, tüm hasta grubunda (p: 0.024) ve KRAS analizi yalnızca primer odaktan yapılan hastalarda, anlamlı derece yüksekti (p:0.036). KRAS mutasyon durumunu öngörmede cut-off değeri 7.01 g/ml olarak belirlendi (AUC: 0.650, GA %95, 0.56-0.74). Sonuç: Çalışmamızda, her ne kadar KRAS mutant kolon kanserli olgularda primer tümör SUVmean değeri KRAS wild-type olgulara oranla anlamlı düzeyde yüksek olarak izlense de, literatürdeki diğer parametreler ile benzer şekilde, KRAS mutasyon durumu analizinde kullanımındaki etkinliğinin, patoloji örneklerinden yapılan analiz ile kıyaslandığında düşük olduğu saptandı. Güncel çalışma, FDG PET/BT parametrelerinin KRAS mutasyon durumunu öngörmedeki etkinliğinin yalnızca kolon kanseri tanılı olgularda değerlendirilmesi ile literatürde kolon ve rektum kanserlerini bir arada değerlendiren çoğu çalışmadan ayrılmaktadır. Mevcut çalışmanın sonuçlarında ve bu amaçla yapılan daha önceki çalışmaların bulgularında gözlenen farklılıkların hasta seçimi, hastaların klinik ve tümör ile ilgili özellikleri, gözlemci ile ilgili faktörler gibi çeşitli faktörlere ikincil olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to examine the relationship between pre-treatment staging FDG PET/CT parameters, clinical features, and prognostic findings, and KRAS mutation findings obtained by biopsy or surgical excision from primary or metastatic foci in patients with colon cancer. Materials and Methods: Our study included 79 patients who were diagnosed with colon cancer by colonoscopy between April 2013 and December 2020 and who underwent staging FDG PET/CT examination at Ege University Faculty of Medicine, Department of Nuclear Medicine with this diagnosis. The clinical findings of the patients and the FDG PET/CT, computed tomography, and magnetic resonance imaging reports applied during the follow-up period were obtained from the patient archive and analyzed retrospectively. The relationship between KRAS mutation status and various FDG PET/CT parameters as well as clinical and prognostic data was examined. Findings: In the study, in which 79 patients who met the inclusion criteria were examined, there were 32 (40.5%) KRAS mutant patients and 47 (59.5%) KRAS wild-type patients. No significant difference was observed between KRAS mutant and wild-type cases in terms of clinical data (tumor localization, metastasis findings, T stage (T1-3/T4), and tumor differentiation grade in cases undergoing surgery). There was no significant difference in overall survival between the patients with KRAS mutant-wild type and tumor localization located in the right-left colon in the whole patient group and in the metastatic case group. Progression-free survival was shorter in KRAS mutant cases than in KRAS wild-type cases (p:0.018). There was no significant difference in progression-free survival between cases with tumor localization in the right colon and left colon. No significant difference was observed between KRAS mutant and wild-type cases in terms of primary tumor SUVmax, primary tumor SUVmax/liver, primary tumor SUVmax/blood pool, MTV2.5-5, MTV 20%-50%, TLG2.5 parameters. Primary tumor SUVmean value was significantly higher in KRAS mutant cases than in wild-type cases, in the whole patient group (p: 0.024), and in patients whose KRAS analysis was performed only from the primary focus (p: 0.036). The cut-off value for predicting KRAS mutation status was 7.01 g/ml (AUC: 0.650, CI 95%, 0.56-0.74). Results: Although the primary tumor SUVmean in KRAS mutant colon cancer cases was significantly higher than in KRAS wild-type cases, the efficiency of its use in KRAS mutation analysis, similar to the other parameters in the literature, was lower than the analysis performed with pathology samples. The current study differs from most studies in the literature evaluating colon and rectal cancers together, in that the effectiveness of FDG PET/CT parameters in predicting KRAS mutation status was evaluated only in the case group with colon cancer. It was thought that the differences observed in the results of the current study and the findings of previous studies conducted for this purpose might be secondary to various factors such as patient selection, clinical and tumor-related features of the patients, and observer-related factors.